Jesteś tutaj: HomeRegionOd 18 maja zniesione będzie wiele obostrzeń

Od 18 maja zniesione będzie wiele obostrzeń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 13 maj 2020 12:47

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział duże zmiany od 18 maja. Otwarte zostaną salony fryzjerskie oraz otwarcie restauracji z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Zmienione zostaną też rygory dotyczące kultu religijnego. Premier apelował jednak, aby kto może pracował zdalnie, o zachowanie 2 metrowego dystansu oraz o noszenie maseczek.


Salony fryzjerskie i różnego rodzaju salony piękności będą mogły zostać otwarte, ale warunkiem będzie zapewnienie wobec klientów warunków bezpieczeństwa. Szczegółowe wytyczne powinny pojawić się na dniach.

 

- W zakładach fryzjerskich i kosmetycznych nie może być poczekalni, nie możemy czekać w grupie, dlatego umawiajmy się na wizyty – apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Restauracje i punkty gastronomiczne również będą mogły wznowić działalność, ale przy zachowanie 2 metrowego odstępu między stolikami. W lokalu będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Premier zachęcił do otwierania ogródków - Zachęcamy tam gdzie kto może do otwierania ogródków, bo jak mówią nam epidemiolodzy na świeżym powietrzu jest bezpieczniej

 

Od poniedziałku więcej osób będzie mogło podróżować autobusami i tramwajami – do pojazdu będzie mogło wsiąść 30% ogólnej liczby miejsc (wliczając również stojące). W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych (obecnie mamy rygor 15 metrów).

 

Poluzowane zostaną też restrykcje dotyczące uprawiania sportu. Na stadionach będzie mogło przebywać nawet 22 zawodników.

 

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych prowadzone będą mogły być zajęcia opiekuńcze. Jak wyjaśnił jednak premier Morawiecki, nie będą to jeszcze zajęcia obowiązkowe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja