Jesteś tutaj: HomeRegionKoronowo i Sępólno Krajeńskie w Kolejach Dużych Prędkości?

Koronowo i Sępólno Krajeńskie w Kolejach Dużych Prędkości?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 październik 2019 22:10
Dworzec w Koronowie Dworzec w Koronowie

Koncepcja budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą zakłada również budowę sieci Kolei Dużych Prędkości. Marszałek województwa przedstawił koncepcje, aby szybką kolej pokierować przez m,in, Koronowo i Chojnice.

Główna nitka szybkiej kolei łącząca planowane lotnisko w Baranowie z Trójmiastem, miałaby przebiegać przez Włocławek i Grudziądz w naszym województwie. Toruń i Bydgoszcz do sieci KDP mają być włączone poprzez dalszą modernizację linii kolejowej nr 18 z Włocławka do tych miast. Przewiduje się modernizację linii do 200 km/h na odcinkach gdzie jest to możliwe (gdzie pozwala na to geometria położenia torów). Czas przejazdu z Warszawy do Bydgoszczy miałby trwać 2 godziny i 5minut – wynika z analiz. Dalsze plany zakładają również budowę z Bydgoszczy do Kołobrzegu. Koncepcja rządowa zakłada dalszą modernizację linii nr 18 do 200 km/h z Bydgoszczy do Nakła, a stąd budowa nowej linii w kierunku Złotowa.

 

Z odpowiedzi udzielonej pisemnie radnemu Romanowi Jasiakiewiczowi dowiadujemy się, że Zarząd Województwa zupełnie inaczej widzi przebieg odcinka na Kołobrzeg. Miałby on przebiegać przez Koronowo, Sępólno Krajeńskie i Chojnice. Taką uwagę miało Województwo Kujawsko-Pomorskie oficjalnie złożyć w konsultacjach społecznych. Do Koronowa trzeba by zbudować kilkanaście kilometrów z Maksymilianowa (magistrala Bydgoszcz – Tczew przez Maksymilianowo jest obecnie przygotowywana do modernizacji do prędkości 200 km/h). Z Koronowa nie ma obecnie połączenia kolejowego z Sępólnem Krajeńskim, można co prawda wykorzystać fragmenty linii nr 241, ale jest to tylko linia jednotorowa nie posiadająca elektryfikacji, stąd też jej wykorzystanie w projekcie CPK może być trudno. Sępólno z Chojnicami jest natomiast skomunikowany linią nr 281 z Chojnicami, ale jest to również linia jednotorowa bez elektryfikacji.

 

Główną zaletą tego rozwiązania w opinii marszałka będzie lepsze skomunikowanie północno-zachodniej części województwa z Bydgoszczą i Toruniem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas