Jesteś tutaj: HomeRegionMogło dojść do wykorzystania funkcji publicznej w partyjnej grze

Mogło dojść do wykorzystania funkcji publicznej w partyjnej grze

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 06 styczeń 2019 19:36

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja o wynikach kontroli w bydgoskim oddziale WIORiN – stwierdzone nieprawidłowości to jedna sprawa, ale większy niepokój powinny budzić okoliczności towarzyszące, z których wypłynąć może podejrzenie, iż do wewnętrznej gry w obozie Zjednoczonej Prawicy, wykorzystano instytucje państwowe. Za tym idzie podejrzenie, że mogło dojść do nadużycia kompetencji przez wojewodę.

 

Na temat wyników kontroli piszemy więcej - Wojna w obozie Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej otwarta

 

Kontrola została wszczęta w okresie, gdy w obozie Zjednoczonej Prawicy dyskutowano o tym, kto uzyska poparcie w wyborach na prezydenta Inowrocławia. Pod uwagę brano dwie kandydatury – kontrolowanego dyrektora WIORiN Marcina Wrońskiego i związanego z Solidarną Polską Ireneusza Stachowiaka, tego drugiego popierał szef struktur PiS w powiecie inowrocławskim Mikołaj Bogdanowicz. Decyzję o kontroli podjęto natomiast za zgodą wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Nieoficjalnie dotarły do mnie informacje, że w kuluarowych dyskusjach jednym z argumentów przeciwko Wrońskiemu, była właśnie przedmiotowa kontrola. Kojarząc te fakty, może pojawić się podejrzenie, że szef PiS w powiecie inowrocławskim, dla przeforsowania popieranego przez siebie kandydata, mógł użyć władzy związanej ze sprawowaniem funkcji wojewody. Samo podejrzenie, że tak mogło być jest rzeczą niedopuszczalną w demokratycznym państwie prawa.

 

W odpowiedzi do mojej publikacji może się pojawić pytanie – czy zatem wojewoda mając wiedzę o możliwych nieprawidłowościach w WIORiN, nie powinien podejmować działań kontrolnych? Oczywiście, że powinien, ale tutaj dotykamy sedna problemu. Mianowicie chodzi o łączenie funkcji partyjnej z funkcją wojewody. Przykład tej kontroli pokazuje, że nie sprawdza się to i budzić może poważne wątpliwości co do ducha demokratycznego państwa prawa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.