Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik wnioskuje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Sejmik wnioskuje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 czerwiec 2018 10:27

Wczoraj radni wojewódzcy przychylili się do oczekiwań organizacji rolniczych, które oczekują wprowadzenia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stanu klęski żywiołowej, w związku z daleko idącymi skutkami suszy.. Przewodniczący komisji rolnictwa radny Ryszard Kierzek poinformował, że wpływające nowe informacje wskazują, iż sytuacja jaka spotkała kujawsko-pomorskich rolników jest bardzo poważna.

W świetle prawa stan klęski żywiołowej jest stanem nadzwyczajnym, w czasie którego stosuje się szczególne przepisy, w celu jak najszybszego zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych. Np. w ciągu 90 dni od wystąpienia klęski żywiołowej nie można przeprowadzać wyborów i referendów.

 

Rolnicy oczekują wprowadzenia stanu klęski jednak z innego powodu. Zgodnie z przepisami działaniami służącymi przeciwdziałaniu skutkom klęski kieruje burmistrz, wójt lub prezydent miasta. W praktyce wójtowie i burmistrzowie mogliby kierować pracami komisji szacującymi straty bez konieczności powoływania ich przez wojewodę, co zdaniem organizacji rolniczych usprawniłoby prace. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz już jakiś czas temu powołał w wielu gminach takie komisje, ale sytuacja jest dość dynamiczna i problem zaczyna dotykać coraz większej liczby wsi.

 

Stan klęski żywiołowej może otworzyć również drogę do skorzystania przez rolników ze specjalnych form wsparcia, na rzecz szybkiego odtworzenia produkcji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy