Jesteś tutaj: HomeRegionBp Tyrawa: Niech Wielki Post pozwoli nam wrócić do tego zapału sprzed stu lat

Bp Tyrawa: Niech Wielki Post pozwoli nam wrócić do tego zapału sprzed stu lat

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 luty 2018 19:52
Bp Tyrawa: Niech Wielki Post pozwoli nam wrócić do tego zapału sprzed stu lat Fot: Paweł Zielke

Środą Popielcową w Kościele Katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, który zakończy się w święta Wielkiej Nocy. Biskup Jan Tyrawa w liście do wiernych nawiązuje m.in. do przypadającego w Polsce jubileuszu – 100-lecia odzyskania niepodległości.

Obok Wspólnoty Kościoła nie można jednak pominąć także Wspólnoty Narodowej, a dzisiaj Wspólnota ta staje wobec nowych wyzwań w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Odzyskano ją po stu dwudziestu trzech latach zniewolenia. Odzyskano ją za cenę ogromnego wysiłku: ofiar, przelanej krwi, zsyłek na nieludzką ziemię, czasu spędzanego w więzieniach, utraconych majątków, rozbitych rodzin, podeptania ludzkiej godności – pisze bp. Jan Tyrawa - Owe sto lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, nie były usłane różami. Wypełnione zostały dalszymi ofiarami dla zachowania niepodległości: wojną z bolszewicką Rosją, czasem niemieckiej okupacji, zmagania się z dwoma okupantami i okresem komunizmu. Wszystko to w jakiś sposób stanowi o naszej teraźniejszości i wolności, której wciąż się uczymy. Niestety jest także powodem różnego rodzaju podziałów, konfliktów, sporów… Niech Wielki Post pozwoli nam powrócić do tej – by tak rzec – „pierwszej miłości”, tego zapału i tych uczuć, nadziei i wytrwałości, które sto lat temu kierowały naszymi Rodakami odzyskującymi niepodległość. Niech ta setna rocznica odzyskania niepodległości stanie się okazją przezwyciężania własnych oporów i niemocy pojednania i przebaczenia. Niech okres Wielkiego Postu wyzwoli w nas modlitwę w tej intencji.

 

Biskup zachęca również do wzrastania duchowego w tym okresie - Przeżywając okres Wielkiego Postu, przygotowujemy się wobec tego do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd ten czas wypełniony jest postem, jałmużną, nabożeństwami Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, rekolekcjami i Liturgią Wielkiego Tygodnia. Wszystko po to, byśmy dostrzegli znaczenie ofiary, cierpienia Jezusa, byśmy w Jego męce ujrzeli świadectwo Jego miłości do każdego z nas, ale także przyczynę, powód tej męki, jakim jest nasz grzech. Oto prawdziwy sens Wielkiego Postu. W takim właśnie duchu czyńmy rachunek sumienia. Tak przeżywajmy Sakrament pokuty. Tylko wówczas będziemy mogli przeżywać w pełni radosne Święta Zmartwychwstania jako święta zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, zwycięstwa, które jest nam dane w Jezusie Chrystusie naszym Zbawicielu.

 

W słowie skierowanym na Wielki Post bp. Tyrawa zapowiada przybycie do naszego regionu jesienią kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który będzie peregrynował po parafiach.

 

List, którego fragmenty publikujemy, został odczytany w niedzielę w parafiach należących do Diecezji Bydgoskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.