Jesteś tutaj: HomeRegionPolitycy z regionu mieli swój głos w sprawie ustawy o IPN

Politycy z regionu mieli swój głos w sprawie ustawy o IPN

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 02 luty 2018 11:53

Od kilku dni trwa prawdziwa burza w związku ze sporem dyplomatycznym pomiędzy polskim rządem i politykami z Izraela. Głos w tej sprawie zabrał nawet Departament Stanu USA. Kontrowersyjną dla izraelskich polityków zajmował się w tym tygodniu Senat RP, gdzie kolejny raz wyłamał się senator Jan Rulewski.

Wyjaśniając ustawę krótko – nawet do 3 lat więzienia grozić będzie za popełnienie czyny: kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie

 

Zapisy te powstały w związku z dość często pojawiającymi się na świecie sformułowaniami ,,polskie obozy zagłady”, które mogło sugerować, iż to Polacy byli ich twórcami, gdy w praktyce Polska znajdowała się wówczas pod okupacją niemiecką. Izraelscy politycy wprost uznali to za próbę negowania przez Polaków holokaustu i zrobiło się dość gorąco. Uderzające w Polskę uchwały przyjął Kneset (parlament Izraela).

 

Wczoraj Senat RP zdecydował się przyjąć ustawę uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm RP bez poprawek. Za głosował cały klub Prawa i Sprawiedliwości, przeciwko byli prawie wszyscy posłowie Platformy Obywatelskiej. Wyłamał się reprezentujący okręg inowrocławski senator Jan Rulewski - Ja będę głosował, ale nie dlatego, że popieram tą ustawę, tylko dlatego, że uważam, że godność i cześć narodu i państwa polskiego nie mają swojej ceny – mówił w z mównicy.

 

Od głosu wstrzymał się natomiast bydgoski senator PO Andrzej Kobiak.

 

Gdy projekt był głosowany w ubiegłym tygodniu w Sejmie, posłowie Platformy Obywatelskiej się wstrzymali. Dwóch parlamentarzystów się jednak wyłamało i głosowało ,,za” przyjęciem ustawy, tak samo jak PiS – wśród nich znalazł się reprezentujący nasz region poseł Zbigniew Pawłowicz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.