Jesteś tutaj: HomeRegionCo dla nas może oznaczać Brexit?

Co dla nas może oznaczać Brexit?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 22 kwiecień 2017 19:46

Wkrótce na dobrze rozpoczną się negocjacje na temat zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od ich przebiegu zależeć będzie wiele również dla naszego regionu, przede wszystkim to ile funduszy unijnych trafi ostatecznie do województwa kujawsko-pomorskiego.

Na dzień dzisiejszy skutki tzw. Brexitu to wielka niewiadoma. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z możliwych scenariuszy, bowiem następstwa Brexitu może przyjść nam wszystkim odczuć. Z jednej strony pojawia się tematyka sytuacji Polaków na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie przebywa wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Z drugiej zaś może się okazać, że nie wszystkie fundusze zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym dla naszego województwa będziemy mogli wykorzystać.

 

Podczas odbywającej się w Bydgoszczy konferencji poświęconej projektowi EMMA, dyrektor w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Przemysław Gaca przyznał, że Brexit może doprowadzić do skrócenia bieżącej perspektywy finansowej. Mówił on to w kontekście szans jakie dla rewitalizacji dróg wodnych, w tym Wisły, mogłoby nieść szybsze rozpoczęcie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Niestety krótsza bieżąca perspektywa może skutkować utratą funduszy na innych płaszczyznach.

 

Obecnie inwestujemy środki europejskie w ramach perspektywy 2014-2020, w praktyce rozliczanej do 2023 roku. Zapowiedź jej skrócenia powinna być powodem do obaw dla tych województw, które dość wolno do tej pory wykorzystując uzyskaną alokację. W tym gronie znajduje się województwo kujawsko-pomorskie, które według danych na koniec 2016 roku znajdowało się na samym końcu stawki. Brexit może jednak wpłynąć również na zmniejszenie alokacji.

 

Christopher Hartwell z Center for Social and Economic Research ocenia, że wyjście Wielkiej Brytanii uszczupli roczny budżet Unii Europejskiej o 15%. Zdaniem Hartwella wymusi to konieczność renegocjacji wieloletniego budżetu UE. Przed negocjacjami pojawiają się różne scenariusze dotyczące możliwego ich finału. Część europejskich polityków uważa, że Wielka Brytania będzie musiała z zobowiązań finansowych do 2020 roku i tak się wywiązać. Na wyspach mówi się natomiast o tzw. twardym Brexicie, czyli bez wywiązywania się przez Wielką Brytanię z zobowiązań finansowych, co oznaczałoby spełnienie się przewidywań Christophera Hartwella.

 

Jak będzie? Dowiemy się zapewne w ciągu dwóch lat. Do tego czasu musimy jednak żyć ze świadomością, że wysokość przyznanej nam alokacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego może zostać zmniejszona.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas