Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 26 styczeń 2019

Do kwietnia 1920 roku granice Bydgoszczy opierały się o śluzę na wysokości dzisiejszej ulicy Wrocławskiej oraz okolice dworca PKS na wschodzie. Przeprowadzona wówczas inkorporacja okolicznych gmin sprawiła, że Bydgoszcz powiększyła się prawie 8-krotnie. Spójrzmy jednak na plan miasta z 1914 roku.

Opublikowano w Bydgoszcz
sobota, 26 styczeń 2019 18:56

Kto będzie rządził Europą?

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego pozostały równo 4 miesiące, co oznacza, iż wkrótce zaczniemy dostrzegać kampanie wyborczą (formalnie jeszcze w Polsce nie mamy harmonogramu wyborczego). Jak spojrzy się na europejskie sondaże, to sytuacja przed wyborami jest dość ciekawa.

Na Facebook-u od kilku dni panuje moda na 10yearschallenge. Zasady tego challenge są proste – wrzucamy zdjęcie aktualne i sprzed 10 laty, czyli w tym wypadku 2009 roku, aby pokazać jak się zmieniliśmy. W naszym regionie pojawiła się mutacja tej zabawy, w której zamiast pokazywać swoje prywatne zdjęcia, podziwiamy jak zmieniła się rzeczywistość.

Opublikowano w Bydgoszcz
sobota, 26 styczeń 2019 10:37

O genezie 20 i 22 stycznia 1920 roku

W ubiegłą niedziele obchodziliśmy 99. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Stary Rynek, co oznaczało praktyczny powrót Bydgoszczy do Polski. Oficjalne uroczystości odbyły się 2 dni później, gdy do miasta przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Te dni kończyły długi cykl walki polskich bydgoszczan o niepodległą Polskę.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      
  • Dwa mandaty w Parlamencie Europejskim to nie musi być pewnik. Od frekwencji będzie zależeć pozycja kujawsko-pomorskiego

    7 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których wybierzemy 53 przedstawicieli Polski. Ilu będzie dokładnie reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego? Możemy spekulować na podstawie sondaży, ale ostatecznie w skomplikowanej ordynacji nic nie jest pewne. Kluczową rolę może odegrać frekwencja.

  • Czołowi kandydaci w wyborach europejskich. Kim są i o co chodzi w tej idei?

    W pewnym sensie każdy mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego będzie mógł w czerwcu wskazać, czy bliższa jest mu wizja polityczna Ursuli von den Leyen, czy Nicolasa Schmita, bądź Sandro Goziego. Problem w tym, że dla większości mieszkańców naszego województwa jedynym kojarzonym w tym gronie nazwiskiem jest szefowa KE Ursula von den Leyen, a dużą liczba osób czytających tę publikację pierwszy raz słyszy o czymś takim jak czołowi kandydaci. Idziemy w tym miejscu trochę pod prąd z polskim dyskursem politycznym, ale rolą mediów jest informowanie – a idea czołowych kandydatów wydaje nam się ciekawa.

Wiadomości z regionu