Jesteś tutaj: HomeNakielskiCzy pieniądze z POIiŚ mogą pozwolić na szybszy remont linii kolejowej nr 356?

Czy pieniądze z POIiŚ mogą pozwolić na szybszy remont linii kolejowej nr 356?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 18 marzec 2019 19:08

W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni pytali o zaktualizowany Plan Spójności Komunikacyjnej, w którym zawiera się plan inwestycji kolejowych. W stosunku do pierwotnej wersji dokumentu z 2016 roku, część zadań spadła z realizacji, bowiem okazało się, iż realne koszty realizacji inwestycji będą większe niż zakładano.

O Planie Spójności w nowej wersji pisaliśmy już kilka dni temu - Jakie inwestycje kolejowe z RPO zostaną wykonane w tej perspektywie unijnej?

 

W poniedziałek od zmiany dotyczące inwestycji kolejowych pytali radni Jerzy Gawęda i Roman Jasiakiewicz. Ten ostatni wprost zadał pytanie o linie kolejową nr 356 łączącą Bydgoszcz z Szubinem i Kcynią, po której od wielu lat nie jeżdżą pociągi pasażerskie. Pierwotnie rewitalizacja linii nr 356 była rozważana jako zadanie rezerwowe. Z racji tego, że nie uda się zrealizować całej listy podstawowej, to zadanie nie zostanie zrealizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego w tej perspektywie unijnej.

 

Marszałek Piotr Całbecki odpowiadając na pytania radnych podkreślił, iż za zgodą Komisji Europejskiej. Podobno KE pierwszy raz w historii zgodziła się na taką zmianę. Fundusze niewykorzystane na prace torowe, będą przeznaczone na przeprowadzenie postępowania przygotowawczego dla rewitalizacji linii kolejowej nr 356, która fizycznie miałaby zostać wyremontowana w nowej perspektywie unijnej, czyli praktycznie po 2023 roku.

 

Ale

Marszałek wyraził również ocenę, iż przewiduje, że rządowi nie uda się wykorzystać całej puli kolejowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dlatego też nie wyklucza scenariusza, iż środki z POIiŚ będą mogły być wykorzystane na inwestycje kolejowe o charakterze lokalnym , czyli też na linie kolejową nr 356. W przypadku takiego scenariusza prace ruszyłyby jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 47. 

- liczba osób hospitalizowanych – 79.

- skumulowana liczba osób w kwarantannie – 7783.

- liczba osób objętych nadzorem – 1614.

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Wydawało nam się, że nic nie jest wstanie wstrząsnąć naszym światem

    Na początku marca nikt nie spodziewał się, że kolejne dni znacząco zmienią nasze życie. Nie przewidywaliśmy, że będziemy się od siebie izolować, będziemy musieli zrezygnować z życia towarzyskiego natomiast obecność na Mszach Świętych zastąpić będą musiały nam transmisje w telewizji lub w internecie. W końcu nie spodziewaliśmy się, że z dnia na dzień będzie nasza gospodarka pochłaniać się w recesji.

  • Dziesięć nowych przypadków koronawirusa w kujawsko-pomorskim

    W niedzielę do południa stwierdzono 10 przypadków zachorowań na koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to największy do tej pory jednodniowy wzrost. Łącznie badania potwierdziły 47 zachorowań na COVID-19 w naszym województwie, na szczęście nie mamy żadnych przypadków śmiertelnych.

    Etykiety: koronawirus covid19

Wiadomości z regionu