Jesteś tutaj: HomeNakielskiCzy pieniądze z POIiŚ mogą pozwolić na szybszy remont linii kolejowej nr 356?

Czy pieniądze z POIiŚ mogą pozwolić na szybszy remont linii kolejowej nr 356?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 18 marzec 2019 19:08

W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni pytali o zaktualizowany Plan Spójności Komunikacyjnej, w którym zawiera się plan inwestycji kolejowych. W stosunku do pierwotnej wersji dokumentu z 2016 roku, część zadań spadła z realizacji, bowiem okazało się, iż realne koszty realizacji inwestycji będą większe niż zakładano.

O Planie Spójności w nowej wersji pisaliśmy już kilka dni temu - Jakie inwestycje kolejowe z RPO zostaną wykonane w tej perspektywie unijnej?

 

W poniedziałek od zmiany dotyczące inwestycji kolejowych pytali radni Jerzy Gawęda i Roman Jasiakiewicz. Ten ostatni wprost zadał pytanie o linie kolejową nr 356 łączącą Bydgoszcz z Szubinem i Kcynią, po której od wielu lat nie jeżdżą pociągi pasażerskie. Pierwotnie rewitalizacja linii nr 356 była rozważana jako zadanie rezerwowe. Z racji tego, że nie uda się zrealizować całej listy podstawowej, to zadanie nie zostanie zrealizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego w tej perspektywie unijnej.

 

Marszałek Piotr Całbecki odpowiadając na pytania radnych podkreślił, iż za zgodą Komisji Europejskiej. Podobno KE pierwszy raz w historii zgodziła się na taką zmianę. Fundusze niewykorzystane na prace torowe, będą przeznaczone na przeprowadzenie postępowania przygotowawczego dla rewitalizacji linii kolejowej nr 356, która fizycznie miałaby zostać wyremontowana w nowej perspektywie unijnej, czyli praktycznie po 2023 roku.

 

Ale

Marszałek wyraził również ocenę, iż przewiduje, że rządowi nie uda się wykorzystać całej puli kolejowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dlatego też nie wyklucza scenariusza, iż środki z POIiŚ będą mogły być wykorzystane na inwestycje kolejowe o charakterze lokalnym , czyli też na linie kolejową nr 356. W przypadku takiego scenariusza prace ruszyłyby jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

    11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

  • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

    Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas