Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekWęgrzy stanęli w obronie polskiego rządu

Węgrzy stanęli w obronie polskiego rządu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek czwartek, 15 wrzesień 2016 16:25

W środę Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której wyraża się zaniepokojenie o stan demokracji w Polsce. Dzień wcześniej odbywała się debata w tej sprawie, podczas której można było usłyszeć z ust przedstawicieli innych państw, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zmonopolizował media w Polsce. Narodem, którego reprezentanci prawie jednogłośnie stanęli po stronie Polski byli Węgrzy.

Podczas, gdy w Strasburgu odbywały się głosowania, w tym samym czasie na budynku parlamentu w Budapeszcie obok węgierskiej flagi, wisiała również flaga Polski. Oficjalnie nie ma informacji o przyczynie udekorowania parlamentu węgierskiego polskimi barwami, ale jeżeli spojrzymy na zachowanie europosłów rządzącego na Węgrzech Fideszu, to można dojść do wniosku, że był to gest solidarności z Polską.

 

Polacy w głosowaniu nie byli jednak jednogłośni, bowiem europosłowie Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej poparli tę rezolucję. Pod ich adresem w Polsce padły zarzuty o głosowanie przeciwko własnemu narodowi. Jak wyjaśnia jednak europoseł Tadeusz Zwiefka z kujawsko-pomorskiego - Parlament Europejski przyjął rezolucje w obronie podstawowych zasad demokratycznych w Polsce. To nie jest rezolucja przeciwko naszej ojczyźnie.

 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz powiedział zaś, że ta rezolucja jest przeciwko PiS-owi.

 

Europoseł PiS prof. Ryszard Legutko w debacie natomiast widział inne przyczyny podjęcia tej rezolucji - Wasi towarzysze politycznie stracili władzę monopolistyczną w Polsce i trudno wam to zaakceptować.

 

Ostatecznie rezolucję przyjęto przy 510 głosach za i 160 przeciw. Wśród przeciwników jednoznacznie zdeklarowali się Węgrzy. Przeciwko podejmowaniu rezolucji głosowali następujący węgierscy posłowie:

Zoltan Balczo (Jobbik), Andrea Bocskor (Fidesz), Andor Deli (Fidesz), Tamas Deutsch (Fidesz), Norbert Erdos (Fidesz), Kinga Gal (Fidesz), Ildiko Gall-Pelcz (Fidesz), Adam Kosa (Fidesz), Bela Kovacs (Jobbik), Gyorgy Schopflin (Fidesz), József Szajer (Fidesz), Laszlo Tokes (Fidesz).

 

Fidesz wraz z Platformą Obywatelską i CDU Angeli Merkel tworzy Europejską Partię Ludową, która prawie cała poparła tę rezolucję. To jednak węgierscy posłowie Fideszu jako największa grupa w tej frakcji zagłosowali przeciw. Co jest pewnym jednoznacznym gestem ze strony Fideszu i lidera tej partii Victora Orbana w kierunku rządzącego Polską PiS-u.

 

Słów krytyki wobec przeciwników rezolucji nie krył natomiast europoseł Zwiefka - Przeciwko byli ci którzy są za rozwaleniem Unii Europejskiej i wspierają politykę Putina mającą na celu rozbicie jedności Europy.

 

Za rezolucją było tylko czterech węgierskich posłów związanych z S&D Martina Schultza – do tej grupy należą również europosłowie SLD:

Csaba Molnar (Koalicja demokratyczna), Peter Niedermuller (Koalicja demokratyczna), Tibor Szanyi (Węgierska Partia Socjalistyczna), Istvan Ujhelyi (Węgierska Partia Socjalistyczna)

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.