Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekPrzywrócono ruch kolejowy pomiędzy Węgrami i Chorwacją

Przywrócono ruch kolejowy pomiędzy Węgrami i Chorwacją

Napisane przez  Ł.R. / MTVA Opublikowano w Magyar Hirek poniedziałek, 07 marzec 2016 19:03

Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów ogłosili w poniedziałek otwarcie trzech kolejowych przejść granicznych, które zostały zamknięte w październiku z powodu kryzysu z imigrantami. Incydent ten wpłynął na pogorszenie stosunków dyplomatycznych chorwacko-węgierskich.

Ocieplenie tych wzajemnych stosunków może sygnalizować wspólna deklaracja węgierskiego szefa MSW Sándora Pintéra i jego chorwackiego odpowiednika Vlaho Orepica, o wznowieniu ruchu na kolejowych przejściach granicznych w Murakeresztúr – Kotoriba, Gyékényes – Koprivnica i Magyarbóly - Beli Manastir.

 

Kryzys węgiersko-chorwacki wybuchł po tym, gdy Chorwaci kierowali na Węgry nielegalnych imigrantów, których nie chciały przyjąć władze w Budapeszcie. Doszło nawet do incydentu, gdy uzbrojeni chorwaccy policjanci wjechali na pokładzie jednego z pociągów, w którym przebywali imigranci, na teren Węgier. Zakończyło się to ich zatrzymaniem przez węgierskie służby i skandalem dyplomatycznym.

 

Kryzys migracyjny wstrzymał wcześniejszą współpracę służb chorwackich i węgierskich. Wstrzymano takie inicjatywy jak wspólne patrolowanie granic, czy bliską współpracę przy zwalczaniu przestępczości. Minister Pintér wyraził nadzieję, że uda się do tej współpracy wkrótce wrócić.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja