Jesteś tutaj: HomeMagazynIPN jednoznacznie o utożsamianiu Janusza Walusia z Żołnierzami Wyklętymi

IPN jednoznacznie o utożsamianiu Janusza Walusia z Żołnierzami Wyklętymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 20 luty 2021 00:18
IPN jednoznacznie o utożsamianiu Janusza Walusia z Żołnierzami Wyklętymi Fot: Media Narodowe

Zbliżamy się do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ostatnich latach w to święto pojawiły się kontrowersje związane z eksponowaniem na niektórych transparentach postaci Janusza Walusia, który z podziemiem antykomunistycznym nie miał nic wspólnego, odbywającego obecnie karę dożywotniego więzienia w Republice Południowej Afryki. Żeby zatem uniknąć niepotrzebnych incydentów, warto przypomnieć stanowisko IPN w tej sprawie.

Za ostatniego przedstawiciela Żołnierzy Niezłomnych uznaje się Józefa Franczaka pseudonim Lalek, który poległ w walce 21 października 1963 roku. Janusz Waluś miał wówczas 10 lat, więc z podziemiem antykomunistycznym nie miał nic wspólnego. W młodości uprawiał sporty rajdowe, co oznacza, że musiał akceptować ustrój PRL, w walce z którym zginał Franczak i inni Wyklęci. W 1981 roku Waluś wyemigrowałdo RPA, tam zaangażował się w działalność polityczną – w kwietniu 1993 roku zastrzelił czarnoskórego Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej. Za tamten polityczny mord odbywa do dzisiaj karę więzienia.

 

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wskazuje, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych służy honorowaniu uczestników antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej z lat 1944-1963 - To różnorodny - reprezentatywny obraz polskiego pospolitego ruszenia, którew latach 40. XX wieku stawiło opór władzy komunistycznej. To wreszcie plejada wspaniałych postaci, które swoim życiem dały dowód głębokiego przywiązania do idei Polski Niepodległej Dołączanie do tej określonej zbiorowości osób z nią nie związanych – ideowo, pokoleniowo, terytorialnie (a za taką należy uznać Janusza Walusia) nie znajduje zatem uzasadnienia.

 

Prezes Szarek stanowisko w sprawie Janusza Walusia zabrał po piśmie od posła Bartosza Kownackiego.

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu