Jesteś tutaj: HomeMagazynPolacy według tego badania popierają powiązanie wypłat z budżetu UE od przestrzegania praworządności

Polacy według tego badania popierają powiązanie wypłat z budżetu UE od przestrzegania praworządności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 20 listopad 2020 21:48
Polacy według tego badania popierają powiązanie wypłat z budżetu UE od przestrzegania praworządności European Union, 2020

Z najnowszego badania Eurobarometr zleconego przez Parlament Europejski wynika, że aż 77% europejczyków popiera powiązanie wypłat funduszy strukturalnych do państw członkowskich, od przestrzegania przez te kraje zasad praworządności. Większość europejczyków uważa też, że Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje do walki z pandemią COVID-19.

Powiązanie praworządności z wypłatami środków popiera 77% obywateli Unii Europejskiej. Największymi entuzjastami tego są Cypryjczycy, gdzie poparcie wynosi 89%, przed Luksemburgiem – 86% i Austrią – 83%. W Polsce poparcie jest niższe niż średnia unijna – 72%, z czego zdecydowane poparcie udziela 33% Polaków, a dodatkowo umiarkowane 39%. Również 72% Węgrów popiera powiązanie praworządności, przy czym zdecydowane poparcie jest nieco wyższe niż w Polsce 36%. Najbardziej sceptyczni do tego są Czesi – 59% za, przy czym zdecydowane poparcie to tylko 22%.

 

Według innego sondażu Polacy popierają weto polskiego rządu

We wtorek opublikowany został z kolei sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM, z którego wynika, że 46% Polaków (bez liczenia niezdecydowanych będzie to 56%) popiera weto polskiego rządu dla budżetu UE, jeżeli będzie on powiązany z praworządnością. Przeciwnego zdania jest 37% ankietowanych.

 

Różny okres badania i różniące się pytania

Różnice w wynikach obu sondaży są dość duże, choć dotyczą one przecież tego samego zagadnienia. Badanie Eurobarometru zostało przeprowadzone na przełomie września i października, gdy nikt nie spekulował nawet, że Polska i Węgry mogą rozważać zawetowanie budżetu. Z kolei sondaż United Surveys powstał w ostatnim tygodniu, gdy taki scenariusz był już prezentowany w mediach, a także nawolywali do niego niektórzy politycy. Eurobaromentr pytał czy ankietowani popierają powiążanie funduszy z przestrzeganiem praworządności, natomiast pytranie Unitet Surveys dotyczyło tego, czy w prypadku takiego powiązania Polska powinna zawetować unijny budżet.

 

Należałoby zaznaczyć też jeszcze jeden aspekt – w ostatnich dniach do opinii publicznej dotarł przekaz, że zapisy o praworządności, z którymi wetem chce walczyć polski i węgierski rząd, mogą uderzać w Polskę i płynące do naszego kraju fundusze. Na przełomie września i października ,wielu ankietowanych mogło nie traktować tego zagrożenia jako poważnego.

 

UE powinna mieć większe kompetencje w COVID-19

Według 66% ankietowanych kompetencje Unii Europejskiej powinny wzrosnąć na rzecz skuteczniejszej walki z COVID-19. Największymi zwolennikami tego są Portugalczycy, Maltańczycy i Cypryjczycy - ponad 80% poparcia – wśród Polaków poparcie wynosi 60%, o jeden punkt procentowy mniej niż wśród Węgrów i Niemców. Najbardziej sceptyczni są Czesi – 42%, a zaraz za nimi Szwedzi - 45% i Chorwaci – 49%.

 

Warte obejrzenia

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Eksperci przestrzegają przed dramatycznie niskimi emeryturami za 40 lat

    Obecnie przechodzący na emeryturę otrzymują średnio 50-60% ostatniej pensji, według obliczeń agencji Mercer w 2060 roku spadnie to do 25-30%, co może być dla wielu osób dramatem Eksperci uważają, że konieczne są reformy polskiego systemu emerytalnego, które mogą się wiązać z trudnymi decyzjami.

Wiadomości z regionu