Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzełomowe dzieło Polaka dla Kalifornii

Przełomowe dzieło Polaka dla Kalifornii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 08 luty 2020 12:05

Dzisiaj stan Kalifornia jest najbogatszym w Stanach Zjednoczonych – to w nim znajduje się światowa stolica filmu Hollywood, a także słynna technologiczna Dolina Krzemowa. O bogactwie Kalifornii można mówić też dosłownie, bowiem pierwszy raz zrobiło się o niej głośno po odkryciu dużych pokładów złota w okolica San Francisco. Stan liczy blisko 40 mln mieszkańców, czyli więcej od Polski.

Przed 1848 rokiem populacja dzisiejszego stanu liczyła około 40 tys. mieszkańców, przeważali Indianie. W tym okresie San Francisco było osadą liczącą może 200 mieszkańców. Wybuch ,,gorączki złota” sprawił, że w 1850 roku populacja zbliżyła się do 25 tys. mieszkańców, a w 1852 roku do 36 tys. Do Kalifornii zjeżdżali się poszukiwacze przygód z całego świata, nawet spotkać można było Chińczyków.

 

W Kalifornii zamieszkiwało kilkadziesiąt szczepów Indian. Z europejczyków jako pierwsi dotarli Hiszpanie (właściwie Portugalczyk Jose Rodrigues Cabrilho w 1542 roku, będąc na służbie u króla Hiszpanii). Kalifornia weszła w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Później niepodległość ogłosił Meksyk, a Kalifornia znajdowała się jego częścią Kluczowa stała się połowa XIX wieku, gdy w latach 1846-1848 wybuchła wojna amerykańsko-meksykańska, w trakcie której Kaliforniczycy opowiedzieli się postronie amerykańskiej. Po przegranej przez Meksyk wojnie Kalifornia w 1850 roku stała się częścią Stanów Zjednoczonych. Swoją kolonię na tym terenie od 1812 roku mieli także Rosjanie.

 

Wróćmy jednak do postaci Feliksa P. Wierzbickiego – urodził się on 1 stycznia 1815 roku w Czerniawce na Wołyniu. Planował zostać lekarzem, ale plany pokrzyżowało mu uczestnictwo w powstaniu listopadowym. Po upadku powstania uciekł do Austrii, gdzie został internowany. W 1833 roku z portu w Triescie wypłynął do Nowego Jorku. W Stanach Zjednoczonych zdobył dyplom lekarza, ukończył również studia filozoficzne. Po wybuchu wspomnianej wcześniej wojny z Meksykiem, wstąpił do 7 Pułku Ochotników Nowojorskich, w którym w czasie wojny pełnił głównie posługę lekarską. W kolejnym okresie miał się zainteresować poszukiwaniem złota.

 

W 1849 roku w San Francisco wydał w języku angielskim dzieło pt. ,,California as It Is and as It May Be, or A Guide to the Gold Region”. Był to najprościej opisując poradnik dla poszukiwaczy złota oraz po Kalifornii. Dzieło okazało się ogromnym sukcesem, był to najprawdopodobniej pierwszy w języku angielskim tego typu przewodnik. Wierzbicki pisał w poradniku o historii Kalifornii, w tym historii kolonizacji i chrystianizacji, bowiem na to kładli nacisk Hiszpanie, ale też były porady o tym jak prawidłowo wpłynąć do portu w San Francisco. Były też rozdziały o rdzennych mieszkańcach tej krainy oraz poradnik żywieniowy dla przybyszów.

 

Wierzbicki wyraził w dziele pogląd, że o ile złoża złota są obfite to kiedyś się wyczerpią, dlatego zachęcał do postawienia przede wszystkim na rolnictwo, z uwagi na żyzne gleby.

 

Powstać Wierzbickiego przybliża w książce ,,Polscy poszukiwacze złota” Mateusz Będkowski, w niedawno wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie książce. Pod koniec rozdziału podkreśla on, że wraz z wygasaniem ,,gorączki złota” większą role zaczynało odgrywać rolnictwo, o co postulował Polak.

 

Feliks Wierzbicki zmarł 26 grudnia 1860 roku w San Fracisco.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Naczelna Rada Lekarska apeluje o odwołanie imprez masowych

    W ostatnich dniach temat koronowirusa stał się wiodący w Polsce, bowiem dotarł on do Europy. Najwięcej zakażeń stwierdzono we Włoszech, ale też pojawiły się informacje o zakażeniach u naszych sąsiadów na Litwie czy na Białorusi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że koronowirus dotrze też do Polski – dzisiaj premier odbył w tej sprawie naradę z wojewodami. Głównym ogniskiem wirusa jest chińska prowincja Wuhan.

    Etykiety: koronowirus
  • Kujawsko-Pomorskie tnie wydatki na kolej

    O tym, że Województwo Kujawsko-Pomorskie należy do regionów, które na kolej wydają najmniej wiadomo było od dawna. Mówią chociażby o tym społecznicy i zajmujące się kolejnictwem think tanki. W ostatnim czasie Zarząd Województwa podjął decyzję w wyniku której wydamy na kolej jeszcze mniej.

    Etykiety: kolej RPO linia nr 356

Wiadomości z regionu