Jesteś tutaj: HomeMagazynRocznica rozstrzelania nazaretanek

Rocznica rozstrzelania nazaretanek

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Magazyn piątek, 02 sierpień 2019 12:16
Herb Nowogródka Herb Nowogródka

"Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara zżycia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny, modlimy się nawet oto".

Wykazały się bohaterstwem. Chciały oddać życie za innych, bo „nie ma większej miłośći od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół”. Przyszły do gestapo wybłagać, by nie zabijało niewinnych. W zamian ofiarowały swoje życie. Były pewne, były przepełnione miłością do Boga i bliźniego. 11 zakonnic zostało rozstrzelanych 1 sierpnia 1943 roku. Osoby, które uratowały przeżyły wojnę i były wdzięczne odważnym Nazaretankom.

 

5 marca 2000 papież Jan Paweł II ogłosił je świętymi. Podczas homilii powiedział: „Jesteście najcenniejszym dziedzictwem zgromadzenia nazaretanek. Jesteście dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, zwłaszcza na Białorusi”.

 

Męczennice z Nowogródka:

Stella (Adela Mardosewicz),

Imelda (Jadwiga Żak),

Rajmunda (Anna Kukołowicz),

Daniela (Eleonora Jóźwik),

Kanuta (Józefa Chrobot),

Sergia (Julia Rapiej),

Gwidona (Helena Cierpka),

Felicyta (Paulina Borowik),

Heliodora (Leokadia Matuszewska),

Kanizja (Eugenia Mackiewicz),

Boromea (Weronika Narmontowicz)

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

    Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

    Etykiety: bezrobocie
  • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

    We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

    Etykiety: matury

Wiadomości z regionu