Jesteś tutaj: HomeMagazynRocznica rozstrzelania nazaretanek

Rocznica rozstrzelania nazaretanek

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Magazyn piątek, 02 sierpień 2019 12:16
Herb Nowogródka Herb Nowogródka

"Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara zżycia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny, modlimy się nawet oto".

Wykazały się bohaterstwem. Chciały oddać życie za innych, bo „nie ma większej miłośći od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół”. Przyszły do gestapo wybłagać, by nie zabijało niewinnych. W zamian ofiarowały swoje życie. Były pewne, były przepełnione miłością do Boga i bliźniego. 11 zakonnic zostało rozstrzelanych 1 sierpnia 1943 roku. Osoby, które uratowały przeżyły wojnę i były wdzięczne odważnym Nazaretankom.

 

5 marca 2000 papież Jan Paweł II ogłosił je świętymi. Podczas homilii powiedział: „Jesteście najcenniejszym dziedzictwem zgromadzenia nazaretanek. Jesteście dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, zwłaszcza na Białorusi”.

 

Męczennice z Nowogródka:

Stella (Adela Mardosewicz),

Imelda (Jadwiga Żak),

Rajmunda (Anna Kukołowicz),

Daniela (Eleonora Jóźwik),

Kanuta (Józefa Chrobot),

Sergia (Julia Rapiej),

Gwidona (Helena Cierpka),

Felicyta (Paulina Borowik),

Heliodora (Leokadia Matuszewska),

Kanizja (Eugenia Mackiewicz),

Boromea (Weronika Narmontowicz)

Komentarze

Warte obejrzenia

« Październik 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  • Kończą swoją przygodę z Sejmem

    Patrząc na nazwiska posłów wybranych w okręgu bydgoskim nie sposób nie zauważyć, że mamy aż sześć nowych nazwisk, czyli aż 50% wybranych przez nas posłów przez ostatnie lata w Sejmie nie zasiadała. Właściwie, poza Iwoną Kozłowską, która była posłanką w przeszłości mamy sześciu debiutantów.

  • W okręgu bydgoskim wygrywa PiS – o tym kto został posłem, a kto nie

    Nazwiska nowych posłów przedstawiliśmy już rano. Przedstawiamy pełne wyniki dla okręgu bydgoskiego. Cały czas nieoficjalne, bowiem PKW wynik wyborów ogłosi po podliczeniu wszystkich obwodów, a w niektórych częściach kraju to się jeszcze nie udało. W okręgu bydgoskim mamy już wszystko podliczone, stąd też możemy mówić już o ostatecznych wynikach.

Wiadomości z regionu

Śledź nas