Jesteś tutaj: HomeMagazynNa Jasnej Górze kibice wpatrywali się we wzór życia płk. Pileckiego i ks. Popiełuszki

Na Jasnej Górze kibice wpatrywali się we wzór życia płk. Pileckiego i ks. Popiełuszki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 07 styczeń 2019 21:31
Na Jasnej Górze kibice wpatrywali się we wzór życia płk. Pileckiego i ks. Popiełuszki Fot: ZawiszaFans.net

W sobotę 5 grudnia odbyła się 11. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Kolejny rok z rzędu liczącą się reprezentacją byli kibice bydgoskiego Zawiszy. Szacuje się, że tego dnia do Częstochowy przybyło łącznie 5 tys. kibiców.

 

Każda pielgrzymka ma swoje przesłanie – w tym roku poświęcona była ona dwóm postaciom rotmistrza Witolda Pileckiego (od kilku miesięcy formalnie już pułkownika) oraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, ta postać szczególnie związała się z naszym regionem, bowiem w Bydgoszczy odprawił ostatnie nabożeństwo. W drodze do Warszawy, nieopodal Torunia został porwany przez aparat bezpieczeństwa PRL, a później zamordowany. Obaj żyli w różnych czasach, ale wiele ich łączyło, o czym mówił w homilii ks. Jarosław Wąsowicz, uznawany za duszpasterza środowiska kibicowskiego, prywatnie kibic Lechii Gdańsk - Rotmistrz Pilecki należał do pokolenia, które od 1918 r. nieustannie walczyło o naszą niepodległość. Stał się jednym z obrońców ojczyzny odradzającej się po 123 latach niewoli i Europy, którą ochroniła zwycięska wojna polsko-bolszewicka. Później udzielał się społecznie i budował szczęście swojej rodziny, z entuzjazmem podejmując trud i wysiłek dla budowy solidnej Rzeczypospolitej. Walczył w wojnie obronnej 1939 r., a kiedy dokonał się IV rozbiór Polski i nasze ziemie podzielili miedzy siebie Niemcy i Rosja, przeszedł natychmiast do konspiracji. Zapisał się w historii, m.in. jako ochotnik, który dał się uwięzić w niemieckim obozie zagłady, by zło dobrem zwyciężać, podnosić na duchu więźniów, organizować obozową konspirację i informować świat o zbrodniach dokonywanych w KL Auschwitz. Po brawurowej ucieczce z obozu pozostał nadal w służbie Polskiego Państwa Podziemnego. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po upadku tego narodowego zrywu dostał się do oflagu, ostatecznie stając się żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podejmując służbę w armii gen. Władysława Andersa – mówił w kazaniu - Aresztowany przez UB, skazany na śmierć, zostaje stracony 5 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Swoim dzieciom w testamencie pozostawia rozważania św. Tomasza a’Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” . W jednym z dokumentów „Do działaczy młodzieżowych”, rozpowszechnianych przez rtm. Pileckiego pod koniec 1946 r. i na początku 1947 r., czytamy zaś: „Wpajanie czci Chrystusa w dusze młodego pokolenia, oto pierwsze nasze zadanie. Tłumaczenie Jego nauki miłości na język świecki i stosowanie jej w ośrodku młodzieżowym w całej rozciągłości, to droga do zamierzonego celu. ,,W Bogu wszystkie moralnie dobre idee łączą się w jedną wielką syntezę. Bóg jest nieskończonym dobrem i pełnią wszystkich wartości”.

 

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest uosobieniem wszystkich kapłanów, którzy towarzyszyli narodowi w jego walce o wolność. Jest figurą pokolenia „Solidarności”, które jako ostatnie w PRL podjęło walkę o wolną Polskę. Kiedy rozlewała się narodowa zdrada, szerzyła nienawiść stanu wojennego wymierzona w polskich patriotów, ginęli ludzie za prawdę i wolność, on gromadził udręczony naród wokół ołtarza, na Eucharystii. I przypominał, że zło trzeba zwyciężać dobrem, że musimy być wolno od chęci zemsty i nienawiści – mówił dalej w kazaniu ks. Wąsowicz.

 

Tak w 2013 rotmistrza Pileckiego uczcili kibie Zawiszy podczas meczu:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  • Miesiąc do wyborów

    Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

  • Rozlosowano numery list wyborczych

    W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas