Jesteś tutaj: HomeInowrocławChcą, aby wizerunek św. królowej Jadwigi na stałe pojawił się w ratuszu

Chcą, aby wizerunek św. królowej Jadwigi na stałe pojawił się w ratuszu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 23 kwiecień 2014 19:43

W środę, gdy w Bydgoszczy trwała uroczysta sesja Rady Miasta pod obrazem założyciela miasta króla Kazimierza Wielkiego, w tym samym czasie radny sejmiku Adam Banaszak i honorowy obywatel Inowrocławia, historyk, regionalista Edmund Mikołajczak wyrazili nadzieje, że w miejscu, gdzie spotykają się inowrocławscy radni zawiśnie portret św. królowej Jadwigi.

Królowa Jadwiga od 2008 roku jest patronką Inowrocławia. Z królem Kazimierzem Wielkim łączą ją natomiast więzy krwi, oboje wywodzą się bowiem z dynastii Piastów.

 

Była Andegawenką, ale w jej żyłach płynęła również piastowska krew, wywodziła się przecież po kądzieli z Piastów kujawskich, wprost od założyciela miasta Kazimierza Konradowica. W końcu XIV w. była panią królewskiego Inowrocławia. Tutaj spotkała się z delegatami Zakonu krzyżackiego. To najgłośniejsze spotkanie z 1397 roku odbyło się we Włocławku, ale z całą pewnością 17 maja 1398 roku Jadwiga spotkała się z delegacją krzyżacką w Inowrocławiu i jak pisze Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia prof. Marian Biskup przy tej okazji mogło dojść do słynnej przepowiedni królowej, przepowiedni klęski Zakonu.

 

Królowa została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II za działalność charytatywną i niezwykle surowe umartwianie się nad sobą.

Radny Adam Banaszak wraz z Edmundem Mikołajczakiem przekazali władzom miata kopie obrazu Marcello Bacciarellego z XVIII wieku przedstawiającego królową. Oryginał obrazu wisi w Muzeum Królewskim w Warszawie.

 

Królowa Jadwiga cieszy się także niezwykłą czcią na Węgrzech.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu