Jesteś tutaj: Home

W Urzędzie Marszałkowskim żyją toruńską megalomanią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 październik 2017 14:21

Rok 2017 w Polsce poświęcony jest m.in. postaci prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, który przed wojną pełnił funkcję kilku wojewodów. Wystawa jemu poświęcona została wystawiona w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, z której okazuje się, są województwa wielkie i już niewielkie.

Na wystawie pojawiła się plansza poświęcona działalności Raczkiewicza jako wojewody krakowskiego, wojewody wileńskiego oraz uwaga – Wielkiego Pomorza. Brzmi to dziwnie, gdy spojrzymy na powierzchnię poszczególnych województw w II RP – w latach 1921 – 1938 województwo pomorskie (Wielkie Pomorze) było trzecim o najmniejszym obszarze, stąd też znacznie większą powierzchnie miały wspomniane krakowskie i wileńskie. Owszem po włączeniu Bydgoszczy do województwa pomorskiego w 1938 roku stało się ono największe, ale był to okres zaledwie kilku miesięcy.

 

Wystarczy wpisać w Google frazę: Wielkie Pomorze, jako jeden z pierwszych wyników wyświetli nam się artykuł Gazety Wyborczej o tytule ,,Wielkie Pomorze ze stolicą w Toruniu” autorstwa Krzysztofa Kalinowskiego. Może to tłumaczyć, dlaczego marszałek Piotr Całbecki wprost twierdzi, że kujawsko-pomorkie jest spadkobiercą dawnego województwa pomorskiego, a bardziej wczuwając się ideologicznie – Wielkiego Pomorza. Wystawa ta jest zatem elementem konsekwentnie realizowanej przez Urząd Marszałkowski polityki tożsamościowej. Megalomańskiej polityki tożsamościowej.

 

O ile Toruń na początku lat 20-tych był największym miastem w województwie pomorskim, to już pod koniec lat 30-tych wyprzedzony został przez Gdynię.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.