Jesteś tutaj: Home

Być może wkrótce założenie stowarzyszenia będzie jeszcze łatwiejsze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 styczeń 2015 15:16

W środę w Sejmie odbędzie się I czytanie projektu ustawy autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego – Prawo o stowarzyszeniach. Pałac prezydencki podjął się zadania uaktualnienia ustawy obowiązującej od ponad 20 lat o postulaty składane przez organizacje pozarządowe.

 

Obecnie stowarzyszenie rejestrowane w sądzie musi liczyć co najmniej 15 członków, projekt prezydencki zakłada zmniejszenie tej liczby do 7. W tym projekcie znajdują się także zapisy regulujące możliwość wynagradzania członków władz. Do tej pory tego w obrocie prawnym nie było co powodowało niekiedy niejasne sytuacje.

 

Stowarzyszenia zwykłe, czyli uproszczona forma organizacyjna, będą mogły posiadać usankcjonowany w ustawie zarząd. Do tej pory nie zawsze urzędnicy w starostwach chcieli rejestrować regulaminy stowarzyszeń zwykłych, gdzie zapisano utworzenie zarządu. Stowarzyszenia zwykłe jeżeli prezydencki projekt ustawy wejdzie w życie będą mogły także korzystać z ofiarności publicznej. Obecnie tej formie stowarzyszenia się wolno finansować się tylko ze składek członkowskich.

 

Warto wspomnieć, że przygotowany projekt ustawy był autorstwa sześciu ekspertów w połowie reprezentujących władze PZPR, w połowie zaś stronę Rady Głównej Konfederacji Episkopatu Polski; poddany konsultacjom, został zaakceptowany przez Grupę roboczą Okrągłego Stołu ds. stowarzyszeń i wniesiony do Sejmu pod głosowanie – czytamy w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu. Obecnie obowiązująca ustawa powstawała bowiem w okresie przemian ustrojowych w Polsce.

 

W dalszej części czytamy, że przygotowany projekt jest odpowiedzią na traktaty międzynarodowe podpisane przez Polskę, które nakierowują na maksymalne ułatwianie obywatelom stowarzyszenia się, jako jednego z podstawowych praw.

 

Będziemy na naszych łamach na bieżąco przedstawiać przebieg procesu legislacyjnego nad tym projektem.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.