Jesteś tutaj: Home

Jednomandatowe kombinacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 22 październik 2014 20:56

W gminach nie mających praw powiatu trwa obecnie eksperyment z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. O tym jak on wypadnie będziemy mogli powiedzieć dopiero po 16 listopada, nie mniej jednak dociera do nas coraz więcej informacji o nieprzewidzianych zjawiskach w mniejszych gminach.

W sobotę na naszych łamach opublikowaliśmy artykuł – Są tacy, którzy już dziś mogą czuć się radnymi

 

Przedstawialiśmy w nim gminy, gdzie znajdują się okręgi, w których zgłosił się tylko jeden kandydat, czyli te osoby są już właściwie dzisiaj pewni tego, że zostaną radnymi. Są jednak też samorządy takie jak – Świekatowo (powiat świecki), czy Kęsowo (powiat tucholski), gdzie na 15 okręgów w 8 mamy tylko po jednym kandydacie.

 

Ta publikacja spotkała się z pewnym odzewem naszych czytelników, gdyż byliśmy informowani przez nich o tym, że w ich gminach miało dochodzić do dogadywania się miedzy sobą pełnomocników komitetów. Czyli w praktyce chodziło o to, aby ważniejsi kandydaci z jednego i drugiego komitetu nie rywalizowali ze sobą o mandat. W praktyce zwiększało to ich szansę na zdobycie mandatu. Takie rozmowy miały się odbywać niekiedy nawet pod lokalem zajmowanym przez Gminą Komisję Wyborczą. W świetle prawa takie działanie jest legalne, gorzej może już to wyglądać etycznie, gdyż jakby nie patrzeć, jest to oszukiwanie wyborców.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.