Jesteś tutaj: Home

Gospodarczo jesteśmy w Polsce B

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 06 luty 2014 12:53

Wzrost produktu krajowego brutto w 2012 roku wyniósł dla Polski 4,4%. Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się poniżej średniej krajowej z wynikiem 3,7% - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.  Ten wynik stawia nas w umownej Polsce B.

Liderem wzrostu gospodarczego było województwo pomorskie, które w 2012 roku zanotowano wzrost - 5,9%.  Minimalnie gorzej wypadło mazowieckie – 5,8% oraz wielkopolskie – 5,5%.  Najniższy wzrost zaliczył natomiast Śląsk – 2,2%.

 

Należy jednak zauważyć, że udział Śląska w całym krajowym PKB wyniósł 12,7%, co było drugim po Mazowszu wyniku – 22,7%, dla porównania kujawsko-pomorskiego tylko 4,4%. Najgorzej wypadło województwo opolskie – 2,1%.

 

PKB na mieszkańca kujawsko-pomorskiego wyniosło zatem 81,7% średniego PKB na mieszkańca Polski. W Mazowieckim na głowę mieszkańca było to 165% średniej krajowej. Taki wynik stawia nasze województwo w umownie przyjętej Polsce B. Do najszybciej rozwijających  się regionów jest nam daleko, ale ściana wschodnia i opolskie jest za nami.

 

GUS zastrzega, że wstępne zestawienie zostało opracowane na podstawie ograniczonego zestawu informacji. 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.