Jesteś tutaj: Home

Budżet na rok 2014 przyjęty. Poprawka dotycząca S-5 odrzucona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 grudzień 2013 14:22

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową. Zdaniem rządu Polska wychodzi z kryzysu gospodarczego stąd też można zakładać szybszy rozwój Polski. Deficyt budżetowy w roku 2014 będzie mógł wynieść 47,6 mld zł.

Ryzyko recesji jest już za nami, a to oznacza, że z większym bezpieczeństwem można patrzeć na rozwój – mówił przed głosowaniem ustawy budżetowej minister finansów Mateusz Szczurek.

 

Wzrost gospodarczy PKB w przyszłym roku ma wzrosnąć o 2,5%, a inflacja wznieść 2,4%.

 

Budżet przed nami nie jest łatwy, Polskę stać na wyższy wzrost gospodarczy niż założyliśmy w ustawie budżetowej – zapowiadał Szczurek.

Ustawę budżetową na samym wstępie chcieli odrzucić posłowie Solidarnej Polski, ich wniosek poparły kluby PiS, SLD i Twojego Ruchu.

Jedna z naszych poprawek zakładała 1 mld zł na aktywne formy  zwalczania bezrobocia. W tej dramatycznej sytuacji, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę na stałe chcieliśmy, aby w ten sposób zahamować te wyjazdy – krytykował ustawę budżetową poseł Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości -  Niestety rządząca koalicja tę rozsądną propozycje odrzuciła. Dlatego będziemy głosować przeciwko temu złemu budżetowi.

 

Kuźmiuk zaznaczył także, że budżet zakłada błędy formalne, gdyż zakłada dodatkowe pieniądze z tytułu pieniędzy zabranych z OFE, których przeniesienie do ZUS przegłosowali przed tygodniem posłowie. W przypadku veta prezydenta tych dochodów w budżecie jednak nie będzie.

 

W sprawie S-5

Posłowie PiS Kosma Złotowski i Tomasz Latos chcieli przeniesienia 30 mln zł z obsługi zadłużenia zagranicznego na prace projektowe przy odcinku drogi ekspresowej S-5 Nowe Marzy – Żnin.  Zdaniem GDDKiA te pieniądze są już i tak zabezpieczone, stąd też posłowie koalicji zarzucają im populizm.

 

Ich wniosek w głosowaniu poparli także posłowie Anna Bańkowska, Bartosz Kownacki i Łukasz Krupa mimo, że większość Twojego Ruchu głosowała przeciwko tej poprawce. Łącznie poprawkę bydgoskich parlamentarzystów poparło 178 posłów, a 257 było przeciw ( w tym Teresa Piotrowska, Iwona Kozłowska, Paweł Olszewski, Radosław Sikorski, Krzysztof Brejza, Jarosław Katulski i Eugeniusz Kłopotek).

 

Ostatecznie Sejm budżet przegłosował przy 235 głosach za (Piotrowska, Kozłowska, Katulski, Brejza, Olszewski, Sikorski, Kłopotek) i 213 przeciw (Złotowski, Latos, Kownacki, Krupa, Bańkowska). Teraz projektem budżetu zająć będzie musiał się Senat.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.