Jesteś tutaj: Home

Spadło zaufanie Polaków do UE, choć nadal zaliczać można nas do euroentuzjastów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 18 grudzień 2019 11:38

Pozytywnie obecność Polski w Unii Europejskiej ocenia 63% ankietowanych – wynika z najnowszego badania Eurobarometru (na zlecenie Parlamentu Europejskiego), które przeprowadzono metodą wywiadów w październiku. Średnie poparcie dla przynależności do UE wśród europejczyków wynosi 59%, czyli Polacy bardziej ufają UE od większości nacji.

 

Wynik powinien jednak europejskich polityków niepokoić, bowiem jeszcze przed rokiem Eurobarometr wskazywał w Polsce poparcie dla obecności w Unii na poziomie 70%, mamy zatem spadek o 7 punktów procentowych. W skali UE poparcie dla obecności spadło z 62% do 59%.

 

Nie oznacza to jednak, że wzrosły znacząco poglądy jednoznacznie krytyczne wobec UE. Zdecydowanie negatywnie o obecności Polski w UE wypowiedziało się 8% badanych, gdy przed rokiem było to 6%. Eurosceptycyzm w skali UE wynosi natomiast 11%, czyli Polacy mają statystycznie mniej negatywne podejście do projektu zjednoczonej Europy.

 

Ostatnie miesiące to odbywające się w skali Europy tzw. młodzieżowe strajki klimatyczne. W ramach tej edycji Eurobarometru zapytano, czy ich nagłaśnianie przełożą się na zmianę polityki klimatycznej. Zdaniem 63% badanych Polaków zmieni to politykę w skali UE, ale jedynie 56% uważa, że również wpłynie to na Polskę. Wynika z tego, że część osób zauważa, że polskie władze są mniej zainteresowane kwestiami klimatycznymi niż Bruksela.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP