Jesteś tutaj: Home

Marszałek otrzymał wotum zaufania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 27 maj 2019 12:36

Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania, wcześniej odbyła się debata o stanie województwa. Marszałek województwa chwalił się, w jego opinii, znaczącą poprawą na rynku pracy oraz sprawnym realizowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego. Opozycja wytykała natomiast opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych, wysokie zadłużenie, słabą pozycję województwa w rankingach oraz brak wizji na pomoc Grudziądzowi w wyjściu z kryzysu finansowego.

 

Jedyny radny lewicy w sejmiku Stanisław Pawlak podnosił też, że działania ekologiczne, w tym walka ze smogiem realizowane są cały caas zbyt mało zdedydowanie. 

 

- Bezrobocie rejestrowe nie odzwierciedla realnej sytuacji na rynku pracy - mówił marszałek Piotr CałbeckiCałbecki, który sugerował, że mamy problem społeczny z osobami, które mimo możliwości podjęcia pracy nie chcą jej podjąć. Zdaniem marszałka dane dotyczące stopy bezrobocia prezentowane przez GUS, w których jako województwo znajdujemy się w ogonie krajowym, są nie do końca rzetelne i powołał się na statystykę BAEL, z której wynika, że mamy bezrobocie na poziomier 4,2%, czyli poniżej średniej unijnej.

 

Marszałek przyznał natomiast, że cieszyć nie mogą już średnie płace w kujawsko-pomorskim. Opozycja głównie zarzucała opóźnienia w realizacji programu modernizacjo dróg wojewódzkich. Marszałek uderzył się w pierś, jednocześnie wskazując, że problemem są wykonawcy. Zarząd Wojewôdztwa ma wkrótce zaprezentować harmonogram przedstawiający planowane terminy ukończenia poszczególnych dróg wojewódzkich.

 

Radny Michał Krzemkowski wypomniał brak pomysłu na rozwiązanie problemu Grudziądza, którego finanse znalazły się pod dużą kreską z powodu długów szpitala. Zdaniem Krzemkowskiego województwo powinno się zaangażować w przekształcenie placówki w szpital kliniczny.

18 do 8

 

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów