Jesteś tutaj: Home

Do tematu infrastruktury rowerowej wzdłuż Focha wrócimy wiosną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 styczeń 2019 00:00
Do tematu infrastruktury rowerowej wzdłuż Focha wrócimy wiosną Fot: Paweł Zielke

Na początku roku pisaliśmy o koncepcji połączenia infrastrukturą rowerową ronda Grunwaldzkiego ze Starówką, wzdłuż ulicy Focha. Zamiar ten nie został zrealizowany póki co z uwagi na brak rozstrzygnięcia przetargu. Nowe postępowanie planowane jest w ciągu najbliższych tygodni.

Po stronie północnej od ronda Grunwaldzkiego mamy już ścieżkę rowerową biegnącą przez skrzyżowanie z ulicą Królowej Jadwigi, aż do ulicy Garbary, a następnie odcinek traktu pieszo-rowerowego. Plany zakładają, aby na wysokości Opery Nova powstał zjazd dla rowerów w kierunku ulicy Marcinkowskiego, przez co sprawną komunikację z rondem Grunwaldzkim zyska Śródmieście. Obecnie rowerzyści muszą znosić rowery, co nie jest zbyt rozwiązane.

 

Po stronie południowej planuje się budowę traktu rowerowego od ronda Grunwaldzkiego, poprzez skrzyżowanie z ulicą Czartoryskiego, a następnie budowę pochylni nieopodal Opery Nova, która pozwoli rowerzystą wygodnie zjechać na bulwary prezydenta Narutowicza, czyli nabrzeże nieopodal Opery Nova. Tam wyznaczony będzie trakt dla rowerów biegnący, aż do ulicy Mostowej.

 

 

Na wysokości pochylni umożliwiających zjazdy na nabrzeże Narutowicza oraz w ulicę Marcinkowskiego, powstanie przejazd rowerowy przecinający ulicę Focha oraz tory tramwajowe. W dalszych planach znajduje się też przebudowa skrzyżowania Focha z ulicami Mostową i Gdańską, aby stało się bardziej atrakcyjne dla rowerzystów.

 

Przetarg na realizację tej inwestycji rozpisano jeszcze w ubiegłym roku, ale z uwagi na brak ofert został unieważniony. W planie zamówień Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planuje się nowe postępowanie na przełomie I i II kwartału bieżącego roku, czyli najogólniej mówiąc w okresie wiosennym.

 

Realizacja tych zamierzeń sprawi, że ze Starego Rynku będziemy mogli bezpiecznie przejechać rowerem, aż do Koronowa, bowiem zakończona ostatnio budowa infrastruktury rowerowej przy ulicy Grunwaldzkiej, łączy się z istniejącymi już od dawna drogami rowerowymi wzdłuż ulicy Nad Torem, które z kolei łączą się ze zbudowaną kilka lat ścieżką od granic Bydgoszczy do Koronowa, z wykorzystaniem dawnego mostu kolejki wąskotorowej. Rowerzyści mają do wyboru czy od ronda Grunwaldzkiego udadzą się nowymi ścieżkami wzdłuż Grunwaldzkiej, czy pojadą w kierunku zachodnich malowniczym parkiem nad Kanałem Bydgoskim, który w tym roku najprawdopodobniej przejdzie rewitalizację w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj