Jesteś tutaj: Home

W sobotę odkrywanie tajemnic parku Witosa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 lipiec 2018 09:26
W sobotę odkrywanie tajemnic parku Witosa Fot: Paweł Zielke

Trwają wycieczki ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane corocznie przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W trakcie drugiej tegorocznej wycieczki będziemy mieli okazję poznać tajemnice prezbiterium Katedry Bydgoskiej oraz Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. To jednak nie wszystkie atrakcje sobotniej wycieczki.

Na początku udamy się do bydgoskiej Katedry, gdzie nadal kontynuowane są przemiany w prezbiterium. Prof. Dariusz Markowski opowie jakich odkryć dokonano i jak serce świątyni wyglądać będzie, kiedy pojawi się ołtarz i kiedy powrócą stalle. Profesor Dariusz Markowski będzie z nami także na Starym Rynku, aby opowiedzieć o rozpoczętej już rewitalizacji. Usłyszymy jakie zmiany nastąpią na nawierzchni Rynku a także w oświetleniu i usytuowaniu obiektów. Wszystko po to, by Stary Rynek był bardziej przyjazny dla mieszkańców i gości. Prosto ze Starego Rynku ruszymy pod kierunkiem Roberta Grochowskiego do parku im. Wincentego Witosa. Na podstawie rewelacyjnych ustaleń archeologów, historycznych kwerend i do tej pory nieznanych dokumentów dowiemy się czym naprawdę był park im. W.Witosa. Z parku udamy się do reliktów cegielni przy ul. Chodkiewicza 13-15 z unikatowym piecem kręgowym Hoffmana do wypalania cegieł, z II połowy XIX wieku. Dodajmy, że wspomniany piec zrewolucjonizował produkcję cegieł na całym świecie. Będzie to ostatni moment przed jego rozbiórką. Robert Grochowski opowie też gdzie znajdowały się dawne osiedla bydgoskie: m.in. Bartodzieje Wielkie i Szretery.

 

W ramach 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę płk. Wojciech Zawadzki będzie naszym przewodnikiem po bydgoskim szlaku marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak wiadomo, naczelnik przyjechał do Bydgoszczy pociągiem w dniu 6 czerwca 1921 roku. Przebywał w naszym mieście do 7 czerwca tegoż roku. Przy ul. Gdańskiej 92, gdzie marszałek był gościem prezydenta Bydgoszczy Jana Maciaszka, odsłonięto tablicę pamiątkową. Usłyszymy też o szczegółach wizyty, dębie marszałka i Izbie Pamięci.

 

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 7 lipca 2018 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: biuro@tmmb.pl Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy