Jesteś tutaj: Home

Wicepremier Gowin nie powiedział tego czego oczekują bydgoszczanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 styczeń 2018 07:28
Wicepremier Gowin nie powiedział tego czego oczekują bydgoszczanie Fot: Archiwum

W środę w naszym regionie gościł wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego spotkał się z bydgoskim środowiskiem akademickim. Spotkanie dotyczyło przygotowanego przez resort Gowina projektu reformy szkolnictwa wyższego.

 

Rektorzy UKW i UTP oraz Akademii Muzycznej pozytywnie odnieśli do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że jego ustawa uwzględnia wiele oczekiwań środowiska naukowego. Nowe przepisy mają w większym stopniu promować badania naukowe oraz zwiększać konkurencyjność polskich uczelni wyższych.

 

Wypowiedzi wicepremiera w pełni nie usatysfakcjonowały już środowiska bydgoskiego – UMK będzie mógł startować w konkursie na tzw. uczelnie badawczą – wskazał. Takiego potencjału nie zauważył już w bydgoskich uczelniach. Dla UKW, UTP i Akademii Muzycznej zaproponował tzw. Regionalne Inicjatywy Doskonałości, w ramach których będą mogły w ciągu najbliższych 4 lat pozyskać ok. 12 mln zł (po 3 mln rocznie).

 

Również w temacie powołania Uniwersytetu Medycznego wypowiedzi ministra Gowina w pełni nie satysfakcjonują. Jednoznacznie przyznał, że nie widzi bytu samodzielnego Uniwersytetu Medycznego. Pozostawił jednak furtkę do funkcjonowania wydziałów lekarskich w przypadku bliższej konsolidacji struktur Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.