Jesteś tutaj: Home

Strategia 2.0

Napisane przez  re Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 październik 2017 13:05

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas pod względem aktywności obywatelskiej ciekawe kilka tygodni. Rozpoczęły się bowiem konsultacje społeczne nad aktualizacją Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Wypracowana aktualizacja nosi nazwę roboczą Strategi 2.0.

Strategię Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku Rada Miasta uchwaliła w 2013 roku. Należy przypomnieć, że uchwała została przyjęta bez głosów sprzeciwu. Strategia nakreśliła kluczowe dla miasta projekty. Dzisiaj część z tamtych założeń udało się zrealizować, stąd też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski proponuje prace nad aktualizacją dokumentu.

 

Konsultacje odbywać będą się w kilku formach. Najprostszą formą jest internetowy formularz, kierowany do wszystkich mieszkańców - https://ankiety.um.bydgoszcz.pl/index.php/221957

 

Osoby zaangażowane w sprawy miejskie w większym stopniu warto, aby wzięły udział w spotkaniach konsultacyjnych oraz opracowywali postulowali uwagi do obowiązującej już Strategii, która dostępna jest w internecie - http://bip.um.bydgoszcz.pl/binary/Strategia%20Rozwoju%20Bydgoszczy%20do%202030%20roku_tcm30-157302.pdf

 

W poniedziałek 9 października odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury (od godziny 17:00) otwarta konferencja pt. ,,Decydujemy razem. Bydgoszcz 2030. Strategia 2.0”, w której spodziewać możemy się szerokiego udziału samorządowców, być może również parlamentarzystów. Zaplanowano dodatkowo 9 debat tematycznych, dedykowanych dla mieszkańców – najbliższa 23 października w Artego Arenie, poświęcona problematyce istotnej z punktu widzenia młodzieży.

 

Na koniec pozwolę sobie wyrazić kilka zdań na temat samej Strategii Rozwoju Bydgoszczy 2030. W mojej opinii nie sankcjonuje ona w pełni możliwości rozwoju transportu kolejowego na terenie Bydgoszczy oraz budowania kolei metropolitalnej/aglomeracyjnej/dojazdowej. Prezydent Rafał Bruski w pismach kierowanych do administracji rządowej wskazywał na potrzebę przebudowy stacji kolejowej Bydgoszcz – Osowa Góra, która mogłaby pełnić rolę węzła przesiadkowego. Tej tematyki w żaden sposób nie sankcjonuje uchwalona w 2013 roku strategia, stąd też będziemy starali się w najbliższym miesiącu ten temat podkreślać. Zagadnień wartych zainteresowania i uwzględnienia w Strategii 2.0 będzie więcej, stąd też zachęcamy do zaangażowania się.