Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: piątek, 19 styczeń 2024

104 lata temu do Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie – z tego powodu co roku 20 stycznia wspominamy powrót Bydgoszczy do Polski po ponad wieku pruskiego zaboru. Również dzisiaj o godzinie 13 na Starym Rynku – miejscu symbolicznego wkroczenia wojsk polskich z 20 stycznia 1920 roku – odbędą się uroczystości patriotyczne. Dzisiaj przeżywane emocje nie mogą się jednak w żaden sposób równać z tymi, jakie panowały w 1920 roku. Warto co nieco o nich napisać.

Opublikowano w Bydgoszcz

Zaplanowane na 7 kwietnia wybory samorządowe w Inowrocławiu zapowiadają się na najciekawsze po 2000 roku – po pierwsze nie wystartuje w nich Ryszard Breja, który w Inowrocławiu jest chyba najbardziej charyzmatycznym politykiem, dlatego reprezentantom jego środowiska politycznego będzie trudniej w wyborach niż jemu. Na dodatek koalicja obecnie rządząca Inowrocławiem pójdzie do tych wyborów podzielona na dwa obozy.

Opublikowano w Inowrocław

Dzisiejsze wydanie Przeglądu zagranicznego będzie wyjątkowe – prezentujemy Państwu bowiem jubileuszowe 50. wydanie. Pomysł na Przegląd Zagraniczny był spontaniczny, wszystko zaczęło się w lutym 2023 roku. Dzisiejsze wydanie wyróżnia się też sporą ilością tematów, ale spokojnie – ceniąc Wasz czas zmieścimy się w 5 minut.

Opublikowano w Magazyn

Główna siedziba Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mieści się w Gdańsku, ale jak się spojrzy na zaangażowanie, to obszar województwa kujawsko-pomorskie jest dla niej kluczowy. W 2023 roku PSSE wydała 76 decyzji o wsparciu, z czego 60% dotyczyło właśnie województwa kujawsko-pomorskiego. Deklarowana przez inwestorów wartość inwestycji przekroczyła 1,8 mld zł.

Opublikowano w Regionalne

Wincenty Witos zaliczany jest do grona najwybitniejszych polityków II Rzeczypospolitej. Był mężem stanu, jednym z ojców niepodległej Polski. Jako przywódca ruchu ludowego stał się symbolem walki o niepodległość i sprawiedliwość społeczną. Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa, a Poczta Polska upamiętnia tę niezwykłą postać kartą pocztową emisji „150. rocznica urodzin Wincentego Witosa”.

Opublikowano w Magazyn

Od kilku tygodni po bydgoskich ulicach jeżdżą trzy zabytkowe autobusy, które wykonują przewozy na rzecz MZK. W ten sposób miejski przewoźnik walczył z brakami wśród kierowców. W czwartek zabytkowe VOLVO zostało jednak wyeliminowane z ruchu przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Opublikowano w Bydgoszcz

Dzisiaj przypada 104 rocznica uroczystości w bydgoskim ratuszu, w czasie której pełniący obowiązki nadburmistrza Bydgoszczy Hugo Wolff przekazał władzę polskiemu komisarycznemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi, w obecności polskich działaczy niepodległościowych. Wolff w polskich publikacjach przedstawiany jest jako nadburmistrz, choć faktycznie pełnił tylko te obowiązki, po rezygnacji Paula Mitzlaffa.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Wiadomości z regionu