Jesteś tutaj: HomeMagazynPojechali oddać hołd pomordowanym w Katyniu i szukać pojednania z Rosjanami

Pojechali oddać hołd pomordowanym w Katyniu i szukać pojednania z Rosjanami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn niedziela, 17 kwiecień 2016 16:29

W ubiegłym tygodniu przypadała VI rocznica katastrofy smoleńskiej, która w wielu polskich sercach nadal wywołuje ból. Politycznie jest ona również tematem sporów wewnątrz narodu polskiego. Katastrofa ta podobnie jak Zbrodnia Katyńska z 1940 roku niezbyt pomaga relacjom polsko-rosyjskim, pomimo próby pojednania podjętej przez polski Kościół katolicki i rosyjski prawosławny.

 

Politycznie relacje polsko-rosyjskie są dość trudne, ale próby budowania lepszego klimatu pomiędzy narodami są podejmowane. Z tego też powodu Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Pojednania reprezentowane przez Yurego Bondarenko zaprosiła do Rosji na obchody Katynia delegację z Polski, w której znalazł się były poseł Mateusz Piskorski, współtwórca partii ZMIANA.

 

Wśród uczestników delegacji znalazł się Adam Gogacz z Chojnic. W niedzielę 10 kwietnia delegacja w skład której weszli: Mateusz Piskorski , Adam Gogacz , Łukasz Gajewski , Justyna Wróblewska , Yury Bondarenko , Dmitrij Babicz - złożyła kwiaty na cmentarzu w Katyniu. Oddano hołd polskim oficerom pomordowanym przez NKWD na rozkaz Józefa Stalina, ale również 6 tys. Rosjan, przeciwników sowieckiego porządku w ich kraju.

 

- Wizyta naszych przedstawicieli odbyła się w atmosferze czysto przyjacielskiej , dążącej do zbliżenia naszych narodów , uświadomienia europie zachodniej, że Rosja i Rosjanie to normalny kraj z normalnymi ludźmi , mającymi swoje sprawy , żyjący jak każdy z nas . Podobnie i my uświadamiamy Rosjan , że Polacy nie są wrogami i  że niestety to politycy dla czysto partykularnych interesów wzbudzają niepokoje – wyjaśnia nam Adam Gogacz.

 

- Tego rodzaju integracje są potrzebne i to obustronnie , musimy organizować ich więcej by nauczyć się siebie nawzajem , czas powstrzymać nawet myśli o wojnie nie wróżą nic dobrego. Czas powrócić do np. wymiany rodzin dla ich integracji i wzajemnego szacunku do wielokulturowości oraz odszukiwanie tego co nas łączy – mówił Gogacz w Moskwie, na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie rosyjskiej agencji prasowej TASS.

 

Delegacja udała się również do Smoleńska, gdzie 10 kwietnia 2010 rozbił się polski samolot. Tam również złożono kwiaty.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

    Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

  • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

    W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu