Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 14 maj 2024

W 1878 roku Niemiec Carl Blumwe rozpoczął budowę przy dzisiejszej ulicy Nakielskiej budowę fabryki obrabiarek do drewna. Tak się zaczęła historia tego miejsca, którą kontynuował później jego syn, a po powrocie Bydgoszczy do Polski fabrykę przejął polski kapitał – w tamtym okresie fabrya słynęła z eksportu w tym także tak odległego jak Brazylia czy Argentyna.

Opublikowano w Bydgoszcz

Ostatnie pociągi pasażerskie pomiędzy Inowrocławiem, Barcinem i Żninem jeździły jakieś 20 lat temu, od 10 lat po tej linii nie jeżdżą już nawet pociągi towarowe, w rezultacie mamy miejsca jak to przy stacji Barcin, gdzie na torach rosną drzewa. Temat reaktywacji połączenia od czasu do czasu pojawia się w debacie publicznej, ale zdaniem Ministerstwa Infrastruktury póki nie ma zainteresowania dla trasowania pociągów przez władze województwa, to nic w tej sprawie nie będzie robione.

Opublikowano w Inowrocław

Najwyższa Izba Kontroli zbadała wydatkowanie środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 przez mniejsze samorządy z naszego województwa. Stwierdzono szereg uchybień na etapie realizacji projektów przez poszczególne gminy. Dysponentem tych funduszy europejskich był Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Opublikowano w Regionalne

Według ambitnego planu w lutym przyszłego roku PESA zakończy dostawę nowoczesnych tramwajów dla Bydgoszczy, w tej sytuacji będzie można obsługiwać całe miasto w całości nowoczesnym taborem, który już dzisiaj na ulicach stanowi większość. Problem jest jednak z odcinkiem w Łęgnowie wzdłuż Toruńskiej – gdzie infrastruktura torowa nie jest dostosowana do obsługi tramwajów niskopodłogowych.

Opublikowano w Bydgoszcz

Budynek stacji kolejki wąskotorowej, który pełnił też funkcję restauracji, był do niedawna najbardziej wyrazistą pozostałością po kolejce wąskotorowej, która łączyła Bydgoszcz z Koronowem. Został on rozebrany jesienią w kontrowersyjnych okolicznościach. Za jakiś czas może powstać w tym miejscu zabudowa deweloperska.

Opublikowano w Bydgoszcz

Pokazy nietypowe sportu jakim jest Teqball, spacer węgierskimi śladami po Bydgoszczy, wyjątkowy koncert organowy węgierskich muzyków oraz prezentacja kolejnej edycji wina Bydgostia Consular – to wydarzenia planowane na najbliższe dni w ramach Bydgoskiego Festiwalu Kultury Węgierskiej.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

 • Warty około 10 miliardów projekt utkwił na 7 lat w postępowaniu środowiskowym

  Modernizacja magistrali węglowej to kluczowy dla naszego województwa projekt infrastrukturalny, wart jest on około 10 mld zł i sfinansowany ma być w dużej mierze z Unii Europejskiej. Problem jest jednak taki, że do dzisiaj RDOŚ w Bydgoszczy nie wydał decyzji środowiskowej w I instancji. Na początku kwietnia pisaliśmy, że RDOŚ ustanowił jako nowy termin 4 czerwca br. W ubiegłym tygodniu zamiast zapowiadanej decyzji środowiskowej mamy nowy termin – 5 sierpnia. Nie jest jednak nigdzie napisane, że nie będą wyznaczane jeszcze kolejne i kolejne nowe terminy.

Wiadomości z regionu