Od dzisiaj komunikacja miejska w Bydgoszczy funkcjonuje jak przed buntem pracowników MZK. Trwał on równo 14 dni, przedstawiamy najważniejsze fakty z tego okresu, a także istotniejsze z przeszłości. Dla lepszego zobrazowania tych wydarzeń, przytaczamy nasze materiały filmowe z tego okresu.
Wojna na Ukrainie wywołuje szczególną traumę u dzieci – rysunki, które powstały tuż po ewakuacji dzieci z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi możemy do 15 lipca oglądać w Młynach Rothera w ramach wystawy ,,Wojna oczami dziecka. Ból i Nadzieja”. Jej inauguracja nastąpiła w poniedziałek 4 lipca.
Załoga MZK chce jutro (piątek) wrócić do pracy, co oznacza, że dzisiaj trwający od 14 dni bunt dobiegnie końca. Normalne linie autobusowe i tramwajowe powrócą od piątku. Jest to następstwo spotkania w ratuszu, które odbyło się z inicjatywy Solidarności, w ramach którego zapisano, że pracownicy MZK otrzymają średnio 350 zł podwyżki od lipca. Tego porozumienia nie podpisał jedynie Andrzej Arndt reprezentujący Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej.
Od dwóch tygodni z powodu buntu w MZK funkcjonuje w Bydgoszczy zastępcza komunikacja autobusowa, często wykorzystująca dość stary tabor. Kilka dni temu głośno było o incydencie, w którym pasażer wypadł z autobusu z powodu otwartych drzwi w czasie jazdy, co wywołało pytania o bezpieczeństwo podróżnych. Ostatnie dwa dni kontrole komunikacji zastępczej prowadzi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy, wraz z policjantami.
Z raportu Assay Biznes wynika, że już prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty – o jej sprzedaży. Połowa chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie. Poza wojną, galopującą inflacją czy zerwanymi łańcuchami dostaw przedsiębiorcom sen z powiek spędza Polski Ład. 82 proc. z nich przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych w nim zmian, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe. Jak szacują, po wprowadzeniu reformy stracili 2346 zł miesięcznie.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
6 czerwca po raz 5. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz zorganizowany zostanie Memoriał Ireny Szewińskiej, to po raz trzeci wydarzenie lekkoatletyczne zaliczane do najważniejszych na świecie w ramach cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Na dobre dwa tygodnie przed memoriałem wiemy już, że będą mocne nazwiska, jakich do tej pory nie było w Bydgoszczy.
Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?
W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.
W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.