Jesteś tutaj: HomeInowrocławSamorządy chcą rządowego wsparcia na utrzymanie komunikacji miejskiej

Samorządy chcą rządowego wsparcia na utrzymanie komunikacji miejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 02 luty 2021 00:42
Samorządy chcą rządowego wsparcia na utrzymanie komunikacji miejskiej Fot: MPK

Nowelizacja ustawy w sprawie zwalczania pandemii ze stycznia zakłada wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej dla przewoźników autobusowych, wykonujących przewozy o użyteczności publicznej. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza ubolewa, że wsparcie to nie obejmuje komunikacji miejskich. Brejza wskazuje, że przychody inowrocławskiej MPK z tytułu sprzedaży biletów, z powodu epidemii spadły o ponad 50%.

 

Problem poruszany przez prezydenta Inowrocławia dotyczy właściwie każdego większego miasta. Pandemia sprawiła, że zmalała liczba pasażerów, w szczególności wpływ miały na to ograniczenia w funkcjonowaniu edukacji, ale też ogólna tendencja zniechęcania Polaków do niepotrzebnej mobilności. Rygory epidemiczne natomiast nakładają limity pasażerów w autobusie i tramwaju, sytuacje w których pojazd jest wypchany są niedopuszczalne – co ograniczyło samorządom pole do szukania oszczędności poprzez cięcia liczby kursów.

 

Inowrocławski ratusz, że wniosek o objęcie samorządów ,,tarczą” na wsparcie organizacji przewozów, został złożony przez prezydenta Ryszarda Brejzę do premiera Mateusza Morawieckiego.

 

W listopadzie interpelacje poselską w temacie wsparcia dla samorządów, złożył poseł Paweł Olszewski - Czy planowana jest publiczna pomoc finansowa dla spółek gminnych realizujących usługi transportu publicznego w celu zminimalizowania strat spowodowanych wprowadzonymi ograniczeniami w komunikacji publicznej związanymi z pandemią COVID-19? - zapytał parlamentarzysta.

Na tę interpelację, pomimo upływu ponad 2 miesięcy, nie udzielono jeszcze odpowiedzi.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu