Jesteś tutaj: HomeInowrocławSamorządy chcą rządowego wsparcia na utrzymanie komunikacji miejskiej

Samorządy chcą rządowego wsparcia na utrzymanie komunikacji miejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 02 luty 2021 00:42
Samorządy chcą rządowego wsparcia na utrzymanie komunikacji miejskiej Fot: MPK

Nowelizacja ustawy w sprawie zwalczania pandemii ze stycznia zakłada wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej dla przewoźników autobusowych, wykonujących przewozy o użyteczności publicznej. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza ubolewa, że wsparcie to nie obejmuje komunikacji miejskich. Brejza wskazuje, że przychody inowrocławskiej MPK z tytułu sprzedaży biletów, z powodu epidemii spadły o ponad 50%.

 

Problem poruszany przez prezydenta Inowrocławia dotyczy właściwie każdego większego miasta. Pandemia sprawiła, że zmalała liczba pasażerów, w szczególności wpływ miały na to ograniczenia w funkcjonowaniu edukacji, ale też ogólna tendencja zniechęcania Polaków do niepotrzebnej mobilności. Rygory epidemiczne natomiast nakładają limity pasażerów w autobusie i tramwaju, sytuacje w których pojazd jest wypchany są niedopuszczalne – co ograniczyło samorządom pole do szukania oszczędności poprzez cięcia liczby kursów.

 

Inowrocławski ratusz, że wniosek o objęcie samorządów ,,tarczą” na wsparcie organizacji przewozów, został złożony przez prezydenta Ryszarda Brejzę do premiera Mateusza Morawieckiego.

 

W listopadzie interpelacje poselską w temacie wsparcia dla samorządów, złożył poseł Paweł Olszewski - Czy planowana jest publiczna pomoc finansowa dla spółek gminnych realizujących usługi transportu publicznego w celu zminimalizowania strat spowodowanych wprowadzonymi ograniczeniami w komunikacji publicznej związanymi z pandemią COVID-19? - zapytał parlamentarzysta.

Na tę interpelację, pomimo upływu ponad 2 miesięcy, nie udzielono jeszcze odpowiedzi.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu