Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCałodobowy Oddział Celny to szansa na rozwój lotniczego CARGO

Całodobowy Oddział Celny to szansa na rozwój lotniczego CARGO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 marzec 2022 00:24
Całodobowy Oddział Celny to szansa na rozwój lotniczego CARGO Fot: gov.pl

18 lutego w Porcie Lotniczym Bydgoszcz odbyła się uroczystość utworzenia Oddziału Celnego Port Lotniczy Bydgoszcz w ramach struktury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Celnicy na bydgoskim lotnisku byli obecni od dawna, nowa formuła ma usprawnić funkcjonowanie, a przede wszystkim zapewnić obsługę celną przez całą dobę. Może przyczynić się to do rozwoju rynku cargo w bydgoskim lotnisku.

 

Bydgoszcz w sieci TEN-T jest węzłem kompleksowym drogowo-kolejowym oraz co jest mniej powszechną informacją węzłem lotniczego cargo. Do tej pory co prawda większych przeładunków lotniczych nie było – w statystykach w 2019 roku udało się w ramach Road Feeder Services osiągnąć nawet ponad 400 ton cargo (w pandemii zanotowano już jednak bardzo pokaźne spadki), to trzeba pamiętać, ze były to przewozy drogowe, realizowane dla większych lotnisk przez bydgoskie. Dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazują, że w 2019 roku drogą powietrzną z PLB odleciało nieco ponad 9 ton, co stanowi mniej niż 3% wspomnianego wyniku.

 

Pierwszy rok przyniósł rekord

Rok 2020 przyniósł załamanie dla całej branży lotniczej spowodowane pandemią. Bydgoskie lotnisko obsłużyło znacznie mniej pasażerów. Jeżeli chodzi o cargo to praca RFS spadła o około połowę do nieco ponad 200 ton, ale jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, udział właściwego cargo, czyli przewozów lotniczych wzrósł do ponad 38 ton, co jest historycznym wynikiem, stanowiącym około 20% wyniku.

 

Lokalne media, również Portal Kujawski, informowały w 2020 roku o dużych transportach z Azji, które zamówiły firmy z regionu. To one doprowadziły do tak dużego wzrostu.

 

Wspomnieć warto też nieco o lotnisku w Łodzi, które pasażersko znajduje się w tyle za Bydgoszczą i dość mocno stawia na Cargo, co mocno podkreślali włodarze łódzkich samorządów podczas odbywającego się we wrześniu w tym mieście Rail Freight Summit z udziałem spedytorów z Euroazji. Łódź może się chwalić wzrostami w RFS, ale wyniki typowych przewozów lotniczych nie były zbyt duże – we wspomnianym 2020 roku to tylko 394 kg. Dopiero ubiegły rok pozwolił przekroczyć tonę.

 

Rok ubiegły przyniósł już marazm – ULC nie podsumował go jeszcze, ale w pierwszych trzech kwartałach mamy wynik zerowy.

 

Oddział Celny zwiększy atrakcyjność

Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz liczą, ze otwarty przed dwoma tygodniami oddział zwiększy atrakcyjność CARGO. Całodoba obsługa ma zwiększyć atrakcyjność PLB dla międzynarodowych spedytorów. Szansą na wzrost wyników cargo są też oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej S-5 oraz planowana w najbliższych latach droga ekspresowa S-10. Lotnisko liczy też na budowę linii kolejowej przelotowej przez PLB, z Trzcinca do Solca Kujawskiego, która ułatwi integrację lotniczego cargo z planowanym terminalem intermodalnym Bydgoszcz – Emilianowo.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu