Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWładze Portu Lotniczego Bydgoszcz: Obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna

Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz: Obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 marzec 2023 14:35
Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz: Obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna Fot: PLB

We wtorek informowaliśmy o tym, że według Zarządu Województwa Port Lotniczy Bydgoszcz będzie musiał zwrócić prawie 10 mln zł plus odsetki Województwu Kujawsko-Pomorskiemu, bowiem to wsparcie zostało potraktowane jako niedozwolona pomoc publiczna. Zdaniem władz lotniska pomoc ta pomoc była zgodna z unijnym traktatem i jest dozwoloną pomocą publiczną.

 

- Informujemy, iż wskazane w artykule dokapitalizowanie z 2022 roku, zostało udzielone zgodnie z unijnym traktatem i jest dozwoloną pomocą publiczną – poinformował nas dzisiaj rzecznik prasowy Portu Lotniczego Bydgoszcz - Obecne działania właściciela oraz Spółki są zgodne z prawem i mają na celu niedopuszczenie do naruszenia europejskich przepisów.


We wtorek informowaliśmy również o tym, że tego samego dnia, w którym Zarząd Województwa stwierdził, iż pomoc publiczna musi być zwrócona, podjął też uchwałę o dokapitalizowaniu lotniska kwotą prawie 10 mln zł, czyli w pewnym sensie dla finansów lotniska oba uchwały powinny być neutralne - Działania głównego akcjonariusza są wykonywane w porozumieniu ze Spółką przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. oraz przede wszystkim przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa europejskiego i krajowego. Jednocześnie podkreślamy, że obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna – tłumaczy rzecznik prasowy.

 

Jak ustaliliśmy, pomoc która zdaniem Zarządu Województwa, czyli przedstawiciela głównego właściciela lotniska, podlega zwrotowi, została przyznana w pierwszym półroczu 2022 roku, wówczas nie było możliwe stwierdzenie ilu pasażerów skorzysta z usług lotniska do końca roku, ostatecznie było to ponad 250 tys. Zarząd Województwa w uzasadnieniu do uchwały o konieczności zwrotu tamtej pomocy wskazuje na unijny przepis mówiący o limicie 200 tys. pasażerów rocznie jako kwalifikacji do pomocy publicznej.  W roku 2021 z uwagi na zawirowania pandemiczne nie udało się obsłużyć nawet 100 tys. pasażerów, czyli można było wiosną zakładać scenariusz poniżej 200 tys. podróżnych jako w jakimś stopniu prawdopodobny. Podjęcie przez Zarząd Województwa uchwały o zwrocie i dokonanie tego zwrotu formalnie sprawią, że nie będzie można zarzucić lotnisku łamania prawa.

 

To nie zamyka jednak w całości sprawy dla mediów, bowiem raczej zakładamy, iż pasażerów będzie przybywać, a póki co nie zanosi się, aby lotnisko wyszło przynajmniej na zero.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

Wiadomości z regionu