Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLotnisko musi oddać województwu pomoc publiczną

Lotnisko musi oddać województwu pomoc publiczną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 marzec 2023 16:29

Najprawdopodobniej dokapitalizowanie jakiego dokonywało Województwo Kujawsko-Pomorskie wobec Portu Lotniczego Bydgoszcz na pokrycie straty finansowe było w świetle unijnych przepisów niedozwoloną pomocą publiczną. Niedozwolona pomoc publiczna podlega natomiast zwrotowi. PLB będzie musiał zwrócić Województwu Kujawsko-Pomorskiemu przynajmniej ponad 11 mln zł.

 

O tym, że lotnisko będzie musiało oddać lotnisku prawie 10 mln zł plus odsetki (czyli razem ponad 11,2 mln zł) dowiadujemy się z uchwały Zarządu Województwa z 1 marca o umorzeniu akcji należących do Województwa. Zarząd Województwa stwierdza w tej uchwale, że doszło do naruszenia unijnego prawa a mianowicie przesłanki, iż nie można przyznawać pomocy operacyjnej jeżeli w danym roku lotnisko obsłużyło ponad 200 tys. pasażerów. Według danych bydgoskiego lotniska za 2022 rok było to ponad 250 tys. pasażerów. Samo dokapitalizowanie miało miejsce w trakcie 2022 roku, czyli zanim było możliwe podsumowanie roku pod względem liczby pasażerów, przez to w momencie podejmowania tej decyzji nie można było zakładać, że jest to niedozwolona pomoc publiczna.

 

 

Co prawda tego samego dnia Zarząd Województwa podjął identyczną uchwałę o objęciu takiej samej ilości akcji o wartości prawie 10 mln zł, co powinno w dużej mierze dać wyrównanie, to jednak mamy do czynienia z powtórzeniem czynności, która ponownie może zostać uznana jako niedozwolona pomoc publiczna.

 

Port Lotniczy Bydgoszcz w przypadku konieczności zwrotu pieniędzy nie tylko nie jest wstanie wypracować tych środków na wzrost, ale bez kolejnych dokapitalizowań nie byłby wstanie normalnie funkcjonować.

 

Port Lotniczy Bydgosszcz uważa, że pomoc publiczna o której mowa nie było niedozwoloną pomocą publiczną - Dokapitalizowanie z 2022 roku, zostało udzielone zgodnie z unijnym traktatem i jest dozwoloną pomocą publiczną - informuje rzecznik prasowy, który na nasze pytanie o wpływ sytuacji na finanse lotniska stwierdza - Jednocześnie podkreślamy, że obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna.  Szerzej o stanowisku lotniska piszemy: Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz: Obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu