Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Każdy bydgoszczanin powinien dzisiaj wspomnieć o tym, że 102 lata temu nasze miasto wróciło do Polski

Bruski: Każdy bydgoszczanin powinien dzisiaj wspomnieć o tym, że 102 lata temu nasze miasto wróciło do Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 styczeń 2022 18:32

- Ufam, że kolejne pokolenia ocenia, że mimo niełatwego czasu pandemii, niestabilnej sytuacji gospodarczej, rosnącego poczucia społecznego niepokoju, zdaliśmy ten sprawdzian z historii – tak o współczesnych działaniach mówił na płycie Starego Rynku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, w 102 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, podkreślając tym samym, że wobec testamentu tych, którzy brali udział w wydarzeniach z 1920 roku mamy powinności.

 

Czwartek dla wielu z nas to dzień niesprzyjającej aury, padający śnieg wraz z wiatrem mogły zniechęcać do świętowania. Symbolem niech zatem będzie to, że na kilkadziesiąt minut, gdy na Starym Rynku zaplanowano uroczystości opady ustały, wyszło nawet słońce, a podniosła atmosfera mogła sprawić, że chłód atmosferyczny stał się jakby łagodniejszy.

 

Uroczystości na Starym Rynku poprzedziła Msza święta w Katedrze o której szerzej piszemy - ,,Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku”

 

W miejscu, gdzie równe 102 lata temu wkraczały wojska, uroczystości odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Jakby nie patrzeć to było nasze bydgoskie Święto Niepodległości - Każdy bydgoszczanin powinien dzisiaj wspomnieć o tym, że 102 lata temu nasze miasto wróciło do Macierzy, wróciło do Polski – mówił prezydent Rafał Bruski - Tym samym spełniło się największe, jednocześnie najbardziej śmiałe marzenie zamieszkujących gród nad Brdą pokoleń rodaków – Bydgoszcz po 123 latach wróciła z niewoli do Ojczyzny.

 Prezydent przypomniał, że pierwszy komisaryczny prezydent Bydgoszczy Jan Maciaszek, gdy 19 stycznia 1920 roku przyjął symboliczne klucze do miasta od niemieckiego nadburmistrza Hugo Wolfa wskazał, że Polacy zrobią wszystko, aby Bydgoszcz się dalej prężnie rozwijała, a także zapewnił o tradycyjnej polskiej tolerancji. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego to testament prezydenta Maciaszka, który powinnyśmy wspólnie realizować - Z radością spoglądamy na rozwijającą się Bydgoszcz, obserwujemy jak miasto się zmienia, przeobraża, staje się pięknym i gościnnym miejscem, które z dumą nazywamy naszym domem. To sukces nas wszystkich, możliwy do osiągnięcia dzięki tym, którzy w trudnych latach niewoli nie stracili wiary i nadziei. Zachowując ich pamięć, nadal wytrwale budujmy lokalną, zatroskaną o losy naszej małej Ojczyzny, wspólnotę. W ten sposób najlepiej oddamy należny szacunek twórcą niepodległej Polski.

 


 

Na koniec uroczystości kompania wojskowa oddała potrójnie salwę honorową z broni, po czym złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu