Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku”

,,Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 styczeń 2022 16:13

102 lata temu na płycie Starego Rynku pojawiły się po 148 latach wojska polskie, kilka godzin wcześniej Bydgoszcz opuścili Niemcy, którzy przez ponad wiek byli okupantami. Wydarzenia rocznicowe rozpoczęły się od Mszy Świętej, która w Katedrze Bydgoskiej celebrował bp. Krzysztof Włodarczyk.


Na początek homilii biskup Włodarczyk wyraził wdzięczność,że może brać udział w uroczystości tak ważnych dla Bydgoszczy wydarzeń, bowiem diecezją bydgoską kieruje zaledwie od kilku miesięcy. W dalszej części kazania pokazał jednak, że nie jest mu obca najnowsza historia Bydgoszczy.

 

 

- Mieszkańcy miasta nad Brdą nie mogli cieszyć się z niepodległości w listopadzie 1918 roku, tak ludność Warszawy i innych terenów Odrodzonej Polski. Musieli cierpliwie czekać kolejne miesiące, ale przyszedł dzień wyjątkowy i historyczny – wskazywał bp. Krzysztof Włodarczyk, który następnie zacytował fragmenty ,,Dziennika Bydgoskiego” z 20 stycznia 1920 roku - To nie sen, to jawa – już Bydgoszcz Polska, już jesteśmy złączeni z naszą Macierzą w jedną całość.

 

- Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości, za zjednoczenie ziem trzech zaborów po wieloletniej niewoli – mówił o istocie sprawowanej Mszy - Dziękujemy za żołnierzy, którzy w każdym pokoleniu stawali do powstań narodowo-wyzwoleńczych, dziękujemy za dyplomatów, dzięki których zabiegom zwycięskie państwa uznały nasze prawo do wolności.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się już na płycie Starego Rynku. Szerzej o tych uroczystościach piszemy: Bruski: Każdy bydgoszczanin powinien dzisiaj wspomnieć o tym, że 102 lata temu nasze miasto wróciło do Polski

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu