Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Sejmiku opozycja ma więcej empatii niż w bydgoskim samorządzie

Na Sejmiku opozycja ma więcej empatii niż w bydgoskim samorządzie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 grudzień 2020 14:17

W poniedziałek 30 listopada Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym chce zwrócić uwagę na problemy w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Podobne stanowisko już w lutym podjęła Rada Miasta Bydgoszczy. Sposób procedowania nad tymi stanowiskami był różny – na forum bydgoskiego samorządu doszło więc do awantury politycznej, na wojewódzkim zaś pozytywnie o inicjatywie wypowiadali się nawet radni PiS. Przygotowaliśmy zestawienie pokazujące nastawienie radnych opozycji.

Problem jest poważny, choć publicznie nie do końca zauważalny - W okresie dorastania próby samobójcze są drugą przyczyną zgonów – mówiła w poniedziałek konsultant wojewódzka w dziedzinie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej dr Małgorzata Dąbkowska. Więcej o sejmikowej debacie piszemy - ,,W okresie dorastania próby samobójcze są drugą przyczyną zgonów”

 

Z kolei kilka tygodni temu Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła - Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw

 

W lutym stanowisko mające zwrócić uwagę na problem zapaści w psychiatrii zaproponował radny Maciej Świątkowski, co spotkało się z zarzutami radnych PiS o działanie polityczne. Tak relacjonowaliśmy tamtą sesję: Przeciwko jego przyjmowaniu protestowali radni Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący tego klubu Jarosław Wenderlich podnosił, że za rządów PiS-u nakłady na służbę zdrowia, w tym również psychiatrię znacznie wzrosły. Inny zarzut do apelu to kierowanie go do premiera, a nie ministra zdrowia, co również ma mieć intencje uderzenia w rząd. Radny Krystian Frelichowski zgłosił poprawkę, aby dopisać, że do trudnej sytuacji w psychiatrii odpowiadają rządy PO – PSL, co mogło przekonać klub PiS do zmiany podejścia co do tego stanowiska. Poprawka radnego Frelichowskiego została odrzucona, natomiast, apel przyjęto pomimo sprzeciwu PiS-u.

 

Bez głosów sprzeciwu stanowisko o podobnym wydźwięku przyjął w poniedziałek Sejmik Województwa, jak mówił szef klubu radnych PiS, który w tym gremium reprezentuje Bydgoszcz, Michał Krzemkowski – Bardzo dobrze, że to stanowisko przyjmujemy. Chciałbym pani przewodniczącej podziękować za tą inicjatywę.

 

Dalej Krzemkowski stwierdził, że może i stanowisko nie będzie miało zbyt dużej sprawczości – Nasz głos powinien być rzeczywiście słyszalny.

 

Sejmik przyjął stanowisko z inicjatywy przewodniczącej Elżbiety Piniewskiej.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu