Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNasi przodkowie pomnikiem podziękowali Chrystusowi za polską Bydgoszcz

Nasi przodkowie pomnikiem podziękowali Chrystusowi za polską Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 styczeń 2020 18:15

Tradycją ostatnich lat w parafii św. Trójcy, w przeddzień 100. rocznicy wkroczenia wojsk polskich na Stary Rynek, modlono się za Bydgoszcz i dziękowano opatrzności za dar niepodległości. Uroczystości współorganizowało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszcz.

Warto wspomnieć, że powstanie i dzieje parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy wpisują się głęboko w dążenia do niepodległej Polski. Determinacja Polaków wyznania katolickiego w Bydgoszczy, do budowy tego kościoła spotykała się z duża niechęcią ze strony niemieckiego zaborcy. Od budowę parafii usilnie zabiegał ks. Ryszard Markwart, natomiast od 1914 roku zarządzał nią ks. Jan Filipiak, doprowadzają m.in. do utworzenia pierwszej bydgoskiej drużyny skautowej, która brała udział w Powstaniu Wielkopolskim.

 

Dzisiaj proboszcz ks. Bronisław Kaczmarek wspomniał, że w momencie, gdy zaczęło brakować pieniędzy darowiznę przekazał papież Pius X, co miało wyrażać solidarność Kościoła z bydgoskimi Polakami, którzy zapragnęli zbudować świątynie.

 

Po Mszy Świętej uroczystości przeniosły się na Plac Poznański, dokładniej na ulicę Seminaryjną, gdzie 11 lat temu odsłonięto pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, a tak naprawdę zrekonstruowano. W 1932 roku staraniem parafian zbudowano w tym miejscu pomnik, który zniszczony został w 1939 roku przez Niemców, chcących pokazać Polakom, że nie ma dla nich już nadziei. Staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy 11 lat temu pomnik został odbudowany. Dzisiaj złożono pod nim wiązanki kwiatów i modlono się za Bydgoszcz. Prezydenta Bydgoszczy reprezentował zastępca Mirosław Kozłowicz.

 

Na zakończenie uroczystości odśpiewano Bożę coś Polskę.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu