Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz20 i 22 stycznia 1920 w Bydgoszczy

20 i 22 stycznia 1920 w Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 styczeń 2021 16:19
20 i 22 stycznia 1920 w Bydgoszczy Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzisiaj przypada 101. rocznica wkroczenia wojsk polskich do Bydgoszczy, co roku w dzień 20 stycznia wspominamy jako powrót Bydgoszczy do Macierzy. Od kilku lat senator Andrzej Kobiak angażuje się jednak w przywracanie pamięci o dniu 22 stycznia, tego dnia w Bydgoszczy gościł chociażby głównodowodzący armii Wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Nie wchodząc w dyskusję, przybliżamy charakterystykę obu dat.

Przed rokiem mieliśmy kilkudniowe świętowanie 100. rocznicy, dzisiaj oficjalnie uroczystości nie było z powodu epidemii, odbyło się natomiast kilka mniejszych inicjatyw, bowiem naturalnym jest to, że bydgoszczanie chcą mimo wszystko, nawet symbolicznie, to święto uczcić.

 

Pokrótce należy też wspomnieć o 19 stycznia 1920 roku, tego dnia wieczorem, w ratuszu odbyła się uroczystość przekazania kluczy do miasta przez niemieckiego nadburmistrza Hugo Wolfa, komisarycznemu prezydentowi Polski Janowi Maciaszkowi. Stąd też 20 stycznia Bydgoszcz witała wojsko polskie mając u steru administracji już polskiego prezydenta.

 

20 stycznia

Tego dnia zgodnie z ustaleniami Traktatu Wersalskiego do Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie, po wcześniejszym wycofaniu się niemieckich. W styczniu 1920 roku obowiązywał bowiem pewien harmonogram, co do ruchów wojsk, w celu uniknięcia konfliktów, które mogły być spowodowane jakąś prowokacją. Na czele wojsk wkraczających do Bydgoszczy wchodził płk. Bernard Śliwiński, nie był on co prawda w takiej randze jak gen. Haller, czy gen. Dowbor-Muśnicki, był za to zasłużonym na frontach Powstania Wielkopolskiego powstańcem, późniejszym prezydentem Bydgoszczy, za którego rządów dokonano szeregu inwestycji.

 

Żołnierzy witała bydgoska Polska Rada Ludowa z dr Janem Bizielem na czele, z którego ust padły pamiętane słowa: ,,Wyście kość z kości, krew z krwi naszej”.

 

Wkraczające wojska polskie witali bydgoscy Polacy, miasto było udekorowane. Jak wyczytać można ze wspomnień, tych co w tym uczestniczyli, było to pełne emocji przeżycie. Malarz Jerzy Rupniewski, który w Bydgoszczy zamieszkał dopiero nieco po tych wydarzeniach, namalował nacechowany emocjami obraz, gdzie witane przez bydgoszczan polskie wojska prowadzi husarz, mający nawiązywać do największych zwycięstw polskiego oręża. Wspomnieć też warto o tym, że 20 stycznia wznowiony został ruch kolejowy pomiędzy Inowrocławiem i Bydgoszczą – pierwszy pociąg, który przyjechał z Inowrocławia był udekorowany w barwy biało-czerwone.

 

 

22 stycznia

Ta data znajduje się nieco w cieniu 20 stycznia, ale była też niezwykle ważna, a czytając relacje z tamtego okresu, można odnieść wrażenie, że nawet znacznie bardziej uroczysta. Tego to bowiem dnia do Bydgoszczy przyjechał głównodowodzący armii wielkopolski gen. Józef Dowbor-Muśnicki, w towarzystwie attache wojskowych państw sprzymierzonych: Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ulicami Bydgoszczy zorganizowano wielogodzinną defiladę wojskową. To również 22 stycznia 1920 roku wiceminister Leon Janta-Połczyński, również będący gościem uroczystości oficjalnie dokonał przyłączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego.

 

 

Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Tego dnia gen. Dowbor-Muśnicki miał obiecać, że od teraz Bydgoszcz na zawsze będzie znajdować się pod ochroną polskiego oręża, po czym zaintonowano pieśń ,,Boże coś Polskę” Przy okazji tych uroczystości odbył się szereg przemówień, przemawiał m.in. dr Biziel, czy nowy prezydent miasta Jan Maciaszek. Głos zabrał też francuski płk. Marquete, który jak wynika z relacji, był przyjęty z ogromnym aplauzem.

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu