Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzewodniczący inowrocławskiej RM: Na decyzjach rządu Inowrocław stracił 59 mln zł

Przewodniczący inowrocławskiej RM: Na decyzjach rządu Inowrocław stracił 59 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 30 wrzesień 2022 11:17

Podczas konferencji prasowej radni Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Ryszarda Brejzy mówili, że trudna sytuacja finansów miasta, konieczność oszczędzania na usługach publicznych, a także podnoszenia opłat lokalnych, to skutki decyzji jakie podejmuje rząd obniżając dochody samorządów.

 

- Mimo, że rząd PiS cały czas uprawia propagandę sukcesu, twierdzi, że wspiera samorządy - myślimy, że warto przedstawić mieszkańcom naszego miasta liczby i statystyki, które przedstawiają coś zupełnie innego. Tak aby mieszkańcy usłyszeli jak w ostatnich latach rząd PiS zaburzył stabilność i równowagę finansów naszego Miasta – mówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Patryk Kaźmierczak.

 

- Z powodu decyzji rządowych wyniesie on blisko 80,5 mln zł. Rząd niestety zmieniając przepisy nie przygotował rozwiązań rekompensujących te ubytki. Rekompensaty, o których z takim

zadowoleniem mówią politycy PiS pokrywają jedynie 22 mln. W efekcie Miasto Inowrocław na skutek wprowadzonych przez rząd zmian ponosi stratę w wysokości prawie 59 mln zł – ocenia przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinkowski.

 

Wiceprzewodniczący Rady Grzegorz Kaczmarek z kolei zarzucił rządzącym, że w programach dotujących samorządy Inowrocław jest poszkodowany - Rząd nie tylko doprowadził do sytuacji, w której dochody naszego miasta zostały na stałe zmniejszone. Odmówił też przyznania środków na modernizację basenu odkrytego oraz odrzucił wniosek dotyczący pozyskania 65 mln zł na budowę inowrocławskich ulic wraz z infrastrukturą. Te dodatkowe środki o których mówi rząd w niewielkiej części rekompensują to co zostało naszym mieszkańcom i naszemu miastu zabrane.

 

Wiceprzewodniczący Kaźmierczak wyraził poparcie dla propozycji Związku Miast Polskich, iż rząd po tym jak zmniejszył PIT powinien zwiększyć udział gmin w tym podatku z 38,34% obecnie do 62,86% to by zrekompensowało samorządom ubytki, które z kolei nie mają już udziału w podatku VAT, który całkowicie trafia do budżetu państwa.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu