Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez dekadę populacja Bydgoszczy skurczyła się o ponad 26 tys. Pozycja ósmego największego miasta w Polsce zagrożona

Przez dekadę populacja Bydgoszczy skurczyła się o ponad 26 tys. Pozycja ósmego największego miasta w Polsce zagrożona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 wrzesień 2022 00:37
Przez dekadę populacja Bydgoszczy skurczyła się o ponad 26 tys. Pozycja ósmego największego miasta w Polsce zagrożona Fot: Bartosz Bieliński

We wtorek Główny Urząd Statystyczny przedstawił kolejne dane z ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego, prezentując dane dla gmin. Dane ze spisu są o tyle ważne, że są to dane najbardziej precyzyjne - z kolei dane corocznie publikowane przez GUS są jedynie danymi szacunkowym, stąd też NSP to swego rodzaju weryfikacja i urealnienie danych o populacji.

Bydgoszcz jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego ma 337666 mieszkańców, to o ponad 26,2 tys. mniej niż wykazał spis z 2011 roku (wówczas było blisko 364 tys. mieszkańców). Spis przeprowadzono na długo przez wybuchem wojny na Ukrainie, stąd też nie uwzględnia uchodźców, którzy wpłynęli w ostatnim czasie na wzrost populacji.

 

Bydgoszcz jest nadal 8 co do wielkości miastem w Polsce, ale mamy dość podobną populację do Lublina z 334,7 tys. mieszkańców. Różnica wynosi zatem niewiele ponad 3 tys. mieszkańców.

 

Dane szacunkowe GUS o populacji na koniec 2021 roku wskazywały, że Bydgoszcz miała nieco ponad 339 tys. mieszkańców, zatem Narodowy Spis Powszechny pokazuje nam, że te dane były zawyżone o jakieś 1,5 tys. mieszkańców, co nie jest specjalnie dużym marginesem błędu.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

  Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

 • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

  W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu