Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKluczowa dla obronności kraju spółka może mieć poważne kłopoty

Kluczowa dla obronności kraju spółka może mieć poważne kłopoty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 wrzesień 2022 07:21

Założona w 1997 roku przez dr Henryka Kruszyńskiego w Bydgoszczy spółka TELDAT jako prywatny podmiot opracowała zintegrowany system komunikacyjny dla polskiego wojska o nazwie JAŚMIN, bydgoska firma współpracuje też z producentem amerykańskich baterii Patriot, dostarczając do niego komponenty. Doktor Kruszyński miał kluczowy wpływ na tworzone przez TELDAT wynalazki, problemy w spółce rozpoczęły się po jego śmierci w 2020 roku.

 

Połowa udziałów w firmie przypadała wdowie, druga zaś jego współnikowi. Po śmierci Kruszyńskiego na funkcję prezesa powołano  tego wspólnika, choć są wątpliwości czy nastąpiło to zgodnie z prawem, bowiem zgodnie z regulacjami TELDAT-u, do powołania prezesa potrzeba zgody większości wspólników, w przypadku gdy każda ze stron ma po 50%, musi być zgodność. Obecny prezes został powołany bez zgody wdowy po Kruszyńszkim.

 

Dziennikarz śledczy Marcin Dobski na portalu Salon24 ujawnia, że prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie pod kątem doprowadzenia do szkody majątkowej na rzecz firmy. Śledczy wyjaśniają nie tylko legalność powołania prezesa, ale też kwestii ustanowienia jemu pensji w kwocie 240 tys. zł miesięcznie, na czym spółka mogła stracić ponad 1,4 mln zł. Za takie działania grozi kara do 10 lat więzienia.

 

 

Sprostowanie:

W pierwotnej treści publikacji pojawiła się informacja, iż połowę udziałów miał ojciec obecnego prezesa TELDAT,  a nie sam obecny prezes - za tę pomyłkę przepraszamy.

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu