Jesteś tutaj: HomeBydgoszczInformacja o pochówku ,,wampirzycy” pod Bydgoszczą obiegła świat. O sprawie pisze The Washington Post

Informacja o pochówku ,,wampirzycy” pod Bydgoszczą obiegła świat. O sprawie pisze The Washington Post

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 wrzesień 2022 00:03
Informacja o pochówku ,,wampirzycy” pod Bydgoszczą obiegła świat. O sprawie pisze The Washington Post Materiały prasowe

Na początku września we wsi Pień w podbydgoskiej gminie Dąbrowa Chełmińska archeologowie odkryli nietypowy pochówek z XVII wieku. Sensacyjny sposób pochówku wskazuje, że ówcześni musieli wierzyć, że zmarła była wampirem lub miała nadprzyrodzone moce. O tym odkryciu robi się coraz głośniej na całym świecie, ostatnio napisał o nim amerykański The Washinton Post w publikacji pt. ,,‘Vampire’ grave shows 17th-century fear of women who ‘didn’t fit in’”.


The Washington Post to największa i najstarsza gazeta codzienna w stolicy Stanów Zjednoczonych, jednocześnie posiada czwarty największy nakład w USA. Powyższy tytuł można tłumaczyć, iż w XIX wieku panował strach przed odbiegających od ówczesnych norm kobiet. Dalej publikacja wspomina, że na szyi zmarłej znajdował się sierp, który miał doprowadzić do odcięcia głowy w momencie obudzenia się, a także kłódkę na palcu u nogi.

 

 

W publikacji wypowiada się Stacey Abbot, pisarka, autorka horrorów m.in. ,,Nieumarłych Apokalipsy” o wampirach i zombie. W jej opinii w tamtym czasach o bycie wampirami oskarżano osoby, które nie pasowały np. osoby ze zdeformowaniami i wyrzutków. Chciano dopatrywać się w nich nadprzyrodzonych wyjaśnień

 

Z kolei brytyjski historyk i badaczka zjawisk paranormalnych Bethan Briggs-Miller wskazuje, że nie jest przypadkiem, że ten gróp znaleziono na uboczu drogi, a nie cmentarzu, bowiem wówczas nie wolno było chować oskarżanych o wampiryzm w pobliżu innych osób lub na ziemi uznanej za poświęconą. Jej zdaniem niekiedy do posądzenia o wampiryzm i czary wystarczyło coś błahego – np. odmowa zawarcia małżeństwa lub problemy z miesiączką.

 

The Washington Post poświęcił temu zagadnieniu nie taką krótką publikację, prosząc o opinie pisarkę i badaczkę zjawisk paranormalnych, dodatkowo opisując historię wierzeń w wampiry, która wywodzić się może z greckiej mitologii oraz wspomina, że szczególnie podatni w wierzenie w wampiry byli mieszkańcy Europy Środkowej.

 

Wiarę w wampiry krytykowały dokumenty Kościoła katolickiego, ale podania o wampirach znajdziemy jeszcze w literaturze z końcówki XIX wieku – w 1893 roku Otto Knoop podejrzewał o bycie wampirem właściciela ziemskiego z Iwna pod Szubinem.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu