Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Berlinie uczczą pamięć bydgoskiego Żyda

W Berlinie uczczą pamięć bydgoskiego Żyda

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 10 wrzesień 2022 08:48

Leonhard Loeffler urodził się w 1906 roku w niemieckiej Bydgoszczy, po powrocie miasta do Polski w 1920 roku jego rodzina wyemigrowała do Berlina, który stał się dla nich centrum życiowym. Dojście Hitlera do władzy przyniosło mu prześladowania, a później tragiczną śmierć. 20 sierpnia władze artystycznej dzielnicy Berlina Friedrichshain-Kreuzberg chcą odsłonić pamiątkową tablicę jemu poświęconą.

Jak już wspomniano - Leonhard Loeffler urodził się w 1906 roku w rodzinie żydowskiej w Bydgoszczy. Mając 14-lat z rodziną przeniósł się do Berlina, gdzie odbył praktykę handlową. Najpierw pracował w fabryce cygar, a od 1932 w fabryce maszyn do szycia należącej do żydowskich właścicieli. Rok później ożenił się z Johanną Panke. Rok 1933 przyniósł jednak też pierwsze szykany, oboje zostali w nim pozbawieni praw obywatelskich jako Żydzi. Fabryka maszyn został zlikwidowana w 1939 roku z uwagi na żydowski kapitał.

 

Leonhard, Johanna i ich 5-letnia syn Marion w 1942 roku trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zginęli.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu