Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudynek dawnej Dyrekcji Kolei w dużej części trafi na sprzedaż

Budynek dawnej Dyrekcji Kolei w dużej części trafi na sprzedaż

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 kwiecień 2022 00:42
Budynek dawnej Dyrekcji Kolei w dużej części trafi na sprzedaż Fot: CC0 by Pit1233

Gmach przy ulicy Dworcowej 63 to jeden z bardziej okazałych w tej części Śródmieścia. Do użytku został oddany on w 1889 roku, powstał on na potrzeby siedziby Królewskiej Dyrekcji Kolei Wschodniej. Budynek może i okazały, ale od wielu lat nie jest w pełni zagospodarowany.

Obecnie w budynku mieści się przychodnia, która dzierżawiona jest z części budynku należącego do Województwa Kujawsko-Pomorskiego, trzy lokale prywatne. Większość budynku należy do Miasta Bydgoszczy, ta część ma zostać sprzedana z powodu braku pomysłu na jego zagospodarowanie.

 

Miał być wydział stomatologii

Większość budynku w 2013 roku od PKP odkupiło Miasto Bydgoszcz. Kolejarze wówczas też nie mieli pomysłu na jego zagospodarowanie, wówczas pojawiła się koncepcja, aby w tym budynku utworzyć kolejne wydziału Collegium Medicum, w tym wydział stomatologiczny, celem bliższego związania tej uczelni z Bydgoszczą. W 2013 roku Bydgoszcz przekazała UMK budynek w darowiźnie, celem zagospodarowania pod rozwój Collegium Medicum.

 

W międzyczasie Sejmik Województwa udzielił zgodę na użyczenie na nieokreślony czas budynku prywatnej przychodni, co miało być jedną z przyczyn uniemożliwiających zagospodarowanie budynku pod Collegium Medicum. Po kilku latach Bydgoszcz cofnęła darowiznę, nadal jednak pozostał problem co zrobić z budynkiem. Były pomysły ulokowania w nim chociażby powołanego kilka lat temu przez parlament Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, budynkowi przyglądało się też Ministerstwo Obrony Narodowej w celu ewentualnego rozlokowania siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej, ale uznano, że koszty adaptacji budynku byłyby zbyt spore.

 

W środę 30 marca Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na sprzedaż praw Bydgoszczy do budynku w przetargu nieograniczonym.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu