Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrecedens i awantura na sesji Rady Miasta

Precedens i awantura na sesji Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 31 marzec 2022 12:51

Można odnieść wrażenie, że największe zainteresowanie radnych wywołał na środowej sesji punkt poświęcony radnemu Krystianowi Frelichowskiemu – radni podjęli stanowisko w którym odcięli się od jego wypowiedzi, jednocześnie krytykując jego postawę. Jest to działanie w bydgoskim samorządzie bez precedensu, bowiem do tej pory nie podejmowano uchwał krytykujących postawy poszczególnych radnych.

O ile w parlamencie funkcjonuje Komisja Etyki Poselskiej, która może posłom naruszającym zasady etyki nawet nakładać kary finansowe, to w samorządzie takich narzędzie nie ma. Co więcej radni PiS, którzy wczoraj wręcz murem bronili radnego Frelichowskiego przytaczali orzeczenia sądów i wojewodów, którzy uważają ,że samorządy nie mogą dyscyplinować radnych. W praktyce radny odpowiada jedynie w czasie wyborów przed wyborcami.

 

Sprawa ze stycznia

Podczas zdalnej sesji Rady Miasta w styczniu br. radny Krystian Frelichowski przyrównywał czerwony piorun ze strajku kobiet do symbolów nazistowskich jakie nosili SS-mani. W odpowiedzi na tą wypowiedź jedna z uczestniczek strajków kobiet napisała na radnego skargę. Z racji tego, że tego typu skargi na radnych rzadko się zdarzają radni musieli zdecydować do dalej, radni PiS z którymi związany jest Frelichowski uważali, że nie należy tej skargi w ogóle procedować, z kolei Koalicja Obywatelska i Lewica uznała, że Rada Miasta powinna potępić radnego w uchwale, co wczoraj nastąpiło.

 

Jako Rada Miasta Bydgoszczy stanowczo sprzeciwiamy się wygłaszanej mowie nienawiści w mediach, która jest działaniem radnego Krystiana Frelichowskiego - napisali radni w stanowisku - Taka postawa jest szczególnie niegodna nauczyciela

 

Radnego Frelichowskiego wręcz jak niepodległości bronili radni PiS-u przypominając jego działalność opozycyjną, a także podkreślając jego zaangażowanie obecnie w pomoc dla Ukraińców. Padały też zarzuty, że koalicja przyjmując stanowisko chce wnikać w jego swobodę wypowiedzi.

 

Radni koalicji z kolei wypominali radnemu Frelichowskiemu szerzenie mowy nienawiści, przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, która brała udział w Strajku Kobiet zacytowała jego wpis z Facebook-a - U nas po ulicach chodzą żmije ze Strajku Kobiet – wskazując, że tymi słowami również ją nazwał żmiją.

 

Inni radni przypomnieli mu, że kiedyś był już z nim skandal, gdy promował naklejki ,,strefa wolna od LGBT”.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu