Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW niedzielę Węgrzy wybiorą parlament. Bydgoski poseł apeluje o zakończenie tematu manuskryptu Korwina

W niedzielę Węgrzy wybiorą parlament. Bydgoski poseł apeluje o zakończenie tematu manuskryptu Korwina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 kwiecień 2022 07:04

W lutym całe kujawsko-pomorskie żyło pomysłem odebrania Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu manuskryptu napisanego przez Floreńczyka Naldusa Nadiusa, w celu przekazania go w prezencie Węgrom. Przez ostatnie tygodnie nastawienie polsko-węgierskie na pewno się pogorszyło, z powodu odmiennego podejścia do rosyjskiej agresji w Ukrainie. W Sejmie nadal leży jednak poselski projekt ustawy – z apelem o jego wycofanie i zamknięcie jednoznaczne tematu zwraca się poseł Lewicy Jan Szopiński.


„Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” - to tytuł manuskryptu jaki napisał Nadius będąc na dworze węgierskiego króla Macieja Korwina. Nie jest tajemnicą, że na tym manuskrypcie zależy Węgrom, w Toruniu przechowywany jest on jednak od pięciu wieków, stąd też zdecydowany sprzeciw planom oddawania go Węgrom m.in. Sejmiku Województwa, Rady Miasta Torunia, a także nawet Rady Miasta Bydgoszczy.

 

 

- Viktor Orban, prowadząc interesy ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem, wykluczył siebie oraz swój Rząd z europejskiego systemu wartości. W chwili, gdy cały cywilizowany świat solidarnie stanął po stronie napadniętej przez Rosję Ukrainy oraz demokracji, sprawiedliwości i pokoju, Viktor Orban wybrał drogę kolaboracji z prezydentem Rosji, który wywołał najkrwawszy od czasów II Wojny Światowej konflikt na terenie Europy, dopuścił się zbrojnej agresji na niepodległy kraj i wolny naród, starając się mu narzucić swój dyktat – zwraca się w apelu poseł Jan Szopiński - Czy w takiej sytuacji Polska na prawo obdarowywać premiera oraz rząd kraju, który jawnie wspiera prezydenta Rosji i wywołaną przez niego wojnę? Czy mamy prawo przekazywać w ręce Węgrów jeden z najcenniejszych symboli europejskiej kultury i nauki w sytuacji, gdy kraj ten neguje europejskie wartości? Pan Prezydent Andrzej Duda zapytany podczas telewizyjnego wywiadu o to, czy w świetle ostatnich deklaracji węgierskiego rządu kraj ten powinien zostać objęty sankcjami, oświadczył, że postawa Węgrów jest niezrozumiała i bardzo trudna do usprawiedliwienia.

 

Szopiński swój apel adresuje do posłów, którzy są autorami projektu specustawy, która zakładała odebranie manuskryptu Książnicy Kopernikańskiej za rekompensatą 25 mln zł i w celu przekazania go Węgrom.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu