Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzeba dzisiaj przypominać o Armii Krajowej, bo przez pół wieku był to temat zakazany

Trzeba dzisiaj przypominać o Armii Krajowej, bo przez pół wieku był to temat zakazany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 luty 2022 17:05

14 lutego 1942 roku rozkazem gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. AK stała się zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, podporządkowanego rządowi na uchodźstwie w Londynie. Dzisiaj – w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy stanęła okolicznościowa wystawa, z którą możemy przechodząc ulicą Jagiellońską się zapoznać.

 

- Armia Krajowa musi być przypominana przez nas dzisiaj, bo przez pół wieku do roku 1989, o 1/3 z tutaj przedstawionych, nie wolno było mówić, albo fałszowano ich życiorysy – podkreślał przed otwarciem wystawy prof. Mirosław Golon, szef delegatury IPN w Gdańsku. Zanim otwarto wystawę, złożono symboliczne wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą Polskie Państwo Podziemne, na fasadzie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Armia Krajowa ten skrót AK, to zapisana w zbiorowej pamięci Polaków chwalebna historia naszych dziejów. Armia Krajowa, zbrojne ramie rzeczonego Państwa Podziemnego, była największą siłą zbrojną w okupowanej Europie – mówił wicewojewoda Józef Ramlau - Armia Krajowa jest dla współcześnie żyjących Polaków ciągle źródłem inspiracji, mówimy to w czasach, które przestały być czasami spokojnymi.

 

- Pamiętajmy, że wśród wszystkich osiągnięć tysiąclecia państwa polskiego zbudowanie Armii Krajowej – podkreślał prof. Golon z Instytutu Pamięci Narodowej - Najpierw wybicie się na niepodległość w roku 1918, a potem dopełnienie tego w wojnie polsko-bolszewickiej, ale potem w II wojnie światowej, zachowanie się z honorem i przyczynienie się do tego, że ta dobra strona świata wygrała, to był w znacznej mierze sukces Armii Krajowej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu